Co można zrobić z gotowej masy makowej? Szybkie rozwiązania na pyszne desery na Boże Narodzenie

Co można zrobić z gotowej masy makowej, by zachwycić podniebienie rodziny i znajomych w okresie świątecznym? Jest wiele ciekawych pomysłów na jej wykorzystanie!

Masa makowa z mielonego maku - podstawa świątecznych ciast

Co można zrobić z gotowej masy makowej? To niekończąca się lista możliwości zwłaszcza, że może być to domowa masa makowa z mielonego maku, przygotowana przez nas osobiście i zamrożona bądź kupiona w puszce. Ta własnoręcznie robiona jest zdrowszym rozwiązaniem niż kupowanie takiego produktu w sklepie, ponieważ od początku do końca mamy wpływ na jej zawartość. Możemy też ją dopasować do wyszukanych podniebień naszych bliskich, by sprawić im kulinarną przyjemność. Przygotowanie takiej masy samemu ma też znaczenie, jeśli w rodzinie mamy osobę uczuloną np. na orzechy, ponieważ możemy dopasować ją nie tylko do czyjegoś smaku, ale również potrzeb.

Ciasta z masą makową z puszki. Co można wyczarować "na szybko"?

Ciasta z masą makową z puszki mogą być dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto potrzebuje szybki i smaczny przepis na deser świąteczny - ale nie tylko. Podajemy kilka uniwersalnych, ekspresowych pomysłów na pyszności w kilka minut - czasem nawet bez potrzeby pieczenia:

  • biszkopt z masą makową, gdzie wystarczy przygotować biszkopt według najprostszego przepisu, wyłożyć masę makową na połowę ciasta, a resztą ją przykryć. Piec klasycznie w temperaturze 180°C przez 35-40 minut. Można też wykorzystać gotowy biszkopt - wówczas nie trzeba piec
  • babeczki z masą makową – można kupić zarówno gotową masę, jak i gotowe, upieczone już spody do babeczek i wypełnić je masą makową oraz udekorować dowolnie np. lukrem lub owocami
  • wafle przekładane masą makową – tu również możemy nabyć dowolne andruty i posmarować je gotową masą
  • świderki lub inne ciastka z ciasta francuskiego i masy makowej – do wykonania potrzebny jest arkusz ciasta francuskiego, na który wykładamy masę i przykrywamy drugą częścią ciasta. Tniemy na dowolne kształty i albo skręcamy w świderki, albo pieczemy po prostu wykrojone ciastka. Piekarnik powinien być nagrzany do temperatury 220°C, a piec należy ok. 15 minut aż ciasto będzie rumiane.
Zobacz wideo Makowiec bez pieczenia

Ciasta z masą makową - które wybrać?

Wypieki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w okresie świąt, jednak amatorów maku nie brakuje również w dni powszednie. Tak naprawdę przy odpowiedzi na pytanie, jakie ciasto z masą makową zrobić, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, bo nawet najbardziej znane przepisy można urozmaicić. Warto eksperymentować w kuchni i szukać nowych inspiracji, a wybór zależy tylko od naszego gustu i smaku. Najczęściej spotykanymi pomysłami są m.in.:

  • tradycyjny, zawijany makowiec,
  • makowiec na kruchym cieście,
  • makowiec z kremem śmietankowym i karmelem,
  • ciasto z masą makową i budyniem,
  • makowiec na cieście ucieranym czy też na biszkopcie,
  • strucla z makiem,
  • makowiec z wiśniami i bezą,
  • czekoladowe ciasto z makiem.

Gotowa masa makowa: jak wybrać odpowiednią?

Gotowa masa makowa może być cudownym dodatkiem, który możemy wykorzystać niemal w każdej chwili. Warto zrobić ją samemu i przechowywać w zamrażalniku, bo wtedy mamy pewność co do składu i jakości użytych produktów. Jeśli wykonana jest według naszego pomysłu, to też zawiera nasze ulubione bakalie w takich proporcjach, jakie lubimy najbardziej. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup gotowego produktu, warto szukać takich, które mają jak najmniej szkodliwych dodatków. Czego starać się unikać? Syropu glukozowo – fruktozowego, który bywa dodawany jeszcze jednocześnie obok cukru, a przypisuje mu się istotny związek z rozwojem chorób m.in. takich, jak: cukrzyca, otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego, niektóre nowotwory. Kolejnym zdradliwym składnikiem jest cukier inwertowany, który powstaje w ten sam sposób co syrop glukozowo – fruktozowy, a jego spożywanie ma analogiczny wpływ na zdrowie. Podobnie, jeśli w składzie mamy syrop kukurydziany. Dalej wskazać należy na substancje konserwujące, w tym dwutlenek siarki, który oznaczany jest symbolem E220 lub określeniem "zawiera siarczyny / siarczany", ponieważ również jest szkodliwy i może wywoływać nudności, wymioty, bóle głowy oraz reakcje uczuleniowe.

Zobacz też: Keks na oleju - ciekawy pomysły na świąteczny wypiek

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.