Dietetycy zdradzają co zamówiliby w McDonald's. Fani "złotych łuków" nie będą zachwyceni

Restauracje pod złotymi łukami słyną z żywności fast food, jednak w ofercie znajdziemy także sałatki i wege dania. Dietetycy postanowili wziąć pod lupę "zdrowe" pozycje w menu McDonald's. Werdykt mówi sam za siebie - na próżno szukać witamin i składników odżywczych nawet w zieleninie!

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Lokale McDonald's znajdziemy niemal na całym świecie i chociaż marka słynie z burgerów, frytek i nuggetsów w menu znajdziemy także propozycje wege, sałatki czy "zdrowe" dodatki. Jak się jednak okazuje nawet w zakładce "green" na próżno szukać fit żywności. 

Dietetycy prześwietlają menu restauracji McDonald's

Pod złotymi łukami króluje fast food. W ofercie na całym świecie znajdziemy panierowane kurczaki, burgery, sycące kanapki i najróżniejsze dodatki. Jakiś czas temu do menu wprowadzone zostały jednak zdrowsze pozycje takie jak sałatki, zamienniki mięsa czy np. marchewki zamiast frytek w popularnym zestawie Happy Meal. Dietetycy postanowili jednak wyrazić swoją opinię na temat "zdrowych" propozycji, które serwuje McDonald's. 

Sprawą zainteresował się Michał Wrzosek - dietetyk, który słynie z pomysłowych filmików w mediach społecznościowych. Jak podkreślił, złote łuki poleca omijać, jednak gdy jest taka konieczność, warto mieć świadomość składania menu. On sam postanowił nabyć sałatkę bez sosu - znajdziemy w niej jedynie 1,9 g białka oraz 2,8 g błonnika. To danie nie zawiera w sobie nasyconych kwasów tłuszczowych, gdyż składa się jedynie z warzyw. Jako dodatek Wrzosek postawił na McWrapa klasycznego, z kurczakiem. Tortilla zawiera aż 25 g białka, 3,5 g błonnika i 2,7 g kwasów tłuszczowych. Dietetyk podsumował, że to jedno z niewielu dań, które dostarczy energii i nie wywoła kolosalnych wyrzutów sumienia. 

 

Katarzyna Bosacka wylicza kalorie

Znacznie surowsza w tej kwestii była Katarzyna Bosacka, znana z rozszyfrowywania etykiet, zdrowych przepisów i poprawiania nawyków żywieniowych Polaków. Dietetyczka pod lupę wzięła autorski zestaw Ralpha Kamińskiego z cyklu B al. Znajdziemy w nim Pikantnego Vege Burgera, średnie frytki i sok jabłkowy (koszt 20 zł). Sama kanapka zawiera: 

  • 521 kcal,
  • 26 g tłuszczu,
  • 12 g cukru (2,5 łyżeczki!),
  • 5,6 g białka w 100 g, czyli 13 g w porcji,
  • 3,3 g soli, czyli aż 3/4 dziennego zapotrzebowania na sól!

Z kolei średnie frytki to 330 kcal, 16 g tłuszczu i 0,79 g soli, a sok jabłkowy 110 kcal, w tym 25 g cukru, czyli aż 5 łyżeczek! Łącznie daje nam to aż 961 kcal. Jak podkreśla Bosacka, najbardziej niepokojąca jest tak mała ilość białka w wege burgerze i kolosalna ilość cukru i soli. Nie obeszło się także od krytyki wobec marnej i zwiędłej sałaty pozbawionej wartości odżywczych oraz wyliczaniu ilości kalorii w innych produktach.

 
Zobacz wideo Czym się różni katarski McDonald od europejskiego?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.