Małdrzyki krakowskie, czyli słodkie placuszki twarogowe. Małopolski raryta to tylko kilka składników

Małdrzyki krakowskie to specjał rodem z Małopolski, który podbije kubki smakowe nawet największych smakoszy czy niejadków. Lokalny specjał to nic innego jak twarogowe placuszki, które bazują na swojskim, prostym składzie. Mowa tu o twarogu, jajach czy odrobinie cukru.

Więcej słodkich przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród słodkich smaków małopolski nie sposób pominąć krakowskich małdrzyków, czyli twarogowych placuszków, które kuszą prostotą i perfekcją. Kluczem do sukcesu jest najlepszej jakości ser, swojskie jaja i domowy przepis, w którym na próżno szukać szczegółowych proporcji - liczy się wszystko "na oko" 

Małdrzyki krakowskie - małopolski rarytas w słodkiej wersji 

Małdrzyki to nic innego jak słodkie placuszki bazujące na świeżym twarogu. Wywodzą się z krakowskiej kuchni tradycyjnej - serwowane są w wielu domach, a uwielbiają je szczególnie najmłodsi. Kluczem do sukcesu w ich przygotowaniu jest swojski skład oraz złote proporcje - "na oko". Warto wspomnieć o samej nazwie - słowo "małdrzyki" pochodzi od małego sera ze słodkiego mleka, zwanego lokalnie "mądrzykiem" lub "małdrzykiem". Dziś przepis na krakowski specjał opiera się na klasycznym i łatwo dostępnym białym serze, który jak się okazje świetnie się do tego nadaje. 

Krakowskie placuszki twarogowe smakują niczym mini serniczki prosto z patelni. Przepis sprawdzi się znakomicie na śniadanie, jak i szybki deser, lunch czy podwieczorek. Podać je możemy ze świeżymi owocami, słodkimi sosami, miodem czy cukrem pudrem. 

Zobacz wideo Serniczki z patelni. Równie pyszne jak tradycyjny sernik

Przepis na małdrzyki krakowskie, czyli twarogowe placki 

Składniki: 

  • 450 g półtłustego twarogu,
  • opakowanie cukru wanilinowego,
  • 2 jajka,
  • kilka łyżek mąki, 
  • masło klarowane, 
  • cukier puder i owoce do podania.

Sposób przygotowania: 

  1. Na wstępie warto podkreślić, że powyższe proporcje są przykładowe - warto składniki mierzyć na oko. Kluczowa jest jednak gęsta konsystencja, która gwarantuje ser i jajka. 
  2. Do dużej miski przekładamy twaróg. Ser rozdrabniamy dokładnie widelcem. Dodajemy do niego jajka, cukier waniliowy i odrobinę mąki. 
  3. Z twarogowej masy formujemy niewielkich rozmiarów kulki, które w dłoniach uklepujemy na kształt placuszków. 
  4. Małdrzyki dodatkowo panierujemy w mące i smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną masła klarowanego. 
  5. Tak przygotowane krakowskie małdrzyki podajemy na ciepło z cukrem pudrem i sezonowymi owocami. 
  6. Wskazówka - ciekawym elementem będzie także dodatek sosu malinowego lub domowej konfitury. Świetnie sprawdzi się także miód czy jogurt naturalny. 
Więcej o: