Sezon na truskawki powoli się rozpoczyna. Na ten moment na bazarkach i w warzywniakach dostępne są głównie owoce z importu lub spod folii, a ich ceny są niekiedy wygórowane, ale tym rządzi się każdy początek owocowego sezonu. Jeśli zdecydujemy się na kupno świeżych, soczystych truskawek trzeba je odpowiednio przygotować do jedzenia. Często czujemy niepohamowaną ochotę na podjadanie ich wprost z kobiałki, jednak lepiej uprzednio je umyć. W innym wypadku, możemy odczuć nieprzyjemne konsekwencje swojego łakomstwa i pośpiechu.
Pozornie banalna czynność może wymagać nieco więcej wiedzy. Od lat uczeni jesteśmy, by większość warzyw czy owoców po prostu opłukiwać na sitku lub w dłoni pod bieżącą, zimną wodą. Różni się to jednak w przypadku truskawek. Takie mycie tych owoców nie sprawi, że dokładnie pozbędziemy się brudu czy robaków żyjących na powierzchni owoców. Dlatego też zawsze przed spożyciem należy truskawki namoczyć w roztworze zasadowym.
Wystarczy wsypać kupione owoce do głębokiej, czystej miski i zalać lodowatą wodą z kranu, a do płynu wsypać łyżkę sody oczyszczonej. Truskawki zostawiamy na około 10 minut, a po tym czasie wylewamy wodę i opłukujemy owoce. Czy to koniec? Niekoniecznie. Warto po tym namoczyć truskawki w kwasowym roztworze wody i octu. Na litr wody wlewamy szklankę octu jabłkowego i ponownie zalewamy miksturą owoce i czekamy kolejne 10 minut. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko brudu, piachu i robaków, lecz także części szkodliwych pestycydów oraz bakterii, np. pałeczek Listerii, czy E.Coli. Warto dodać, że nie ma badań, które wskazywałyby, że mycie truskawek w wodzie z sodą oczyszczoną zagwarantuje pozbycie się wszystkich pestycydów.
Pierwsze truskawki pojawiły się już na bazarkach, jednak ich ceny są bardzo wysokie. W niektórych miejscach za kilogram owoców zapłacimy ponad 30 złotych, a te nie zawsze są słodkie i soczyste. Sprawę wyjaśniła jednak Aneta Koter z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Owoców, która udzieliła redakcji serwisu Haps.pl odpowiedzi na nurtujące pytanie: dlaczego tak drogo?
Budowa szklarni i jej utrzymanie to miliony złotych w skali roku. [...] Jest farma owocowa OVOC, która produkuje truskawki w szklarni. Dopiero zaczynają zbiory i wydaje mi się, że byli w tym roku pierwsi. Więc wszystkie truskawki, które pojawiają się w tym czasie, pochodzą z zagranicy.
Na cenę owoców wpływa więc nie kaprys sprzedawców, ale koszt transportu, opakowań i wynagrodzenie dla osób zajmujących się uprawą i zbiorami truskawek. Na spadek cen trzeba poczekać do czerwca. To właśnie wtedy pojawiają się truskawki gruntowe z polskich upraw.
Te słodkie i soczyste owoce są doskonałym źródłem wielu witamin, a ich wpływ na zdrowie jest nieoceniony. Truskawki powinny stanowić element codziennej diety osób cierpiących na choroby reumatologiczne, czy pacjentów skarżących się na problemy z nerkami. Doskonale wpływają również na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz wykazują właściwości zmniejszające stężenie złego cholesterolu we krwi.
Co jeszcze kryją w sobie truskawki?
Dlatego też, gdy tylko sezon na truskawki rozwinie się w pełni, warto wybrać się do pobliskiego warzywniaka i zaopatrzyć się w zapas tych pysznych i niezwykle zdrowych owoców. Pamiętajmy jednak, by dokładnie i prawidłowo je umyć.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl