Sos z suszonych grzybów, czyli jak zapewnić daniu niepowtarzalny aromat

Sos z suszonych grzybów to doskonały dodatek do wielu dań, którego aromat i smak zadowoli najwybredniejszych smakoszy. Nie tylko wzbogaci smak mięs, ale również nada wyjątkowego charakteru warzywom czy makaronom. Jeśli więc chcesz dodać swoim daniom niepowtarzalnego smaku, sos z suszonych grzybów z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Sos grzybowy z suszonych grzybów. Jakie grzyby wybrać?

Sos z suszonych grzybów to doskonały sposób na dodanie smaku i aromatu do wielu potraw. Suszone grzyby są intensywniejsze w smaku niż świeże, co sprawia, że sos ma głęboki i bogaty aromat. Do przygotowania sosu grzybowego z suszonych grzybów najlepiej wykorzystać grzyby takie jak:

  • borowiki,
  • podgrzybki 
  • koźlarze.

Te gatunki najlepiej sprawdzą się w daniach kuchni polskiej. By rozwinęły pełny aromat, potrzebują namoczenia w ciepłej wodzie przez około 30 minut. Suszone grzyby na sos najlepiej odcedzić, lecz zachować przy tym wodę z moczenia. W rondelku rozgrzewamy masło i szklimy na nim cebulę z czosnkiem. Kiedy cebula będzie gotowa, dodajemy namoczone i odsączone grzyby. Smażymy przez kilka minut do miękkości. Kolejny etap to dokładne wymieszanie mąki z grzybami. Następnie wlewamy wcześniej przygotowany bulion i wodę z namoczenia grzybów. Cały czas mieszamy, aż sos zgęstnieje. Doprawiamy ulubionymi przyprawami, takimi jak sól pieprz i zioła. Gotujemy do czasu połączenia wszystkich smaków.

Sos z grzybami suszonymi – zdrowie zamknięte w niepozornym smaku

Sos z grzybami suszonymi jest bogaty w wiele wartościowych składników odżywczych, które wpływają korzystnie na zdrowie. Suszone grzyby są źródłem białka, które jest niezbędne w procesie budowy mięśni i regeneracji tkanek. Zawierają również błonnik, który wpływa na regulację pracy jelit i obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Bogactwo witamin z grupy B, to również coś z czego suszone grzyby są znane. Witamina B2, czyli ryboflawina, witamina B3, czyli niacyna czy witamina B9, czyli kwas foliowy. Te witaminy są niezwykle istotne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz dla produkcji czerwonych krwinek. Suszone grzyby to źródło przeciwutleniaczy takich jak polifenole, które pomagają w ochronie organizmy przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Warto jednak pamiętać, że sos z grzybami suszonymi może być też źródłem dużej ilości soli, co nie jest korzystne dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego, ważne jest, aby spożywać go z umiarem i w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Zobacz wideo Risotto grzybowe z boczkiem [PRZEPIS]

Sos grzybowy z suszonych grzybów: przepis

Szukasz przepisu na sos grzybowy z suszonych grzybów? Oto łatwy i szybki sposób na przygotowanie aromatycznego sosu, który będzie doskonałym dodatkiem do wielu dań.

Składniki:

  • 20 g suszonych grzybów (np. borowików)
  • 2 łyżki masła
  • mała cebula, posiekana
  • ząbek czosnku, posiekany
  • łyżka mąki pszennej
  • szklanka bulionu (warzywnego lub drobiowego)
  • 1/2 szklanki wody z moczenia grzybów
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Suszone grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw na około 30 minut, aż zmiękną. Następnie odcedź grzyby, ale zachowaj wodę z moczenia.
  2. W rondlu rozgrzej masło, dodaj posiekaną cebulę i czosnek i podsmażaj na złoty kolor.
  3. Dodaj odcedzone grzyby i smaż przez kilka minut na średnim ogniu.
  4. Zawartość garnka posyp mąką i dokładnie wymieszaj z grzybami.
  5. Powoli wlej bulion i wodę z moczenia grzybów, ciągle mieszając, aż sos zgęstnieje.
  6. Dopraw solą i pieprzem do smaku, mieszaj i gotuj jeszcze przez 2-3 minuty.

Sos grzybowy z suszonych grzybów jest gotowy do podania. Idealnie nada się do mięs, ale także klusek śląskich. Można podać go także z kaszą, np. pęczak.

Ciemny sos grzybowy z suszonych grzybów: krok po kroku

Sos z suszonych grzybów oraz ciemny sos z suszonych grzybów to dwa różne dania, choć mają ze sobą wiele wspólnego. Sos z suszonych grzybów to zwykle jasny sos, który przygotowuje się na bazie wody lub bulionu, do którego dodaje się namoczone i posiekane suszone grzyby oraz przyprawy. Tak przygotowany sos ma delikatny, grzybowy smak i może być wykorzystany jako dodatek do mięs, ryb czy warzyw. Ciemny sos z suszonych grzybów to bardziej złożone danie, którego bazą jest wywar mięsny lub warzywny. Do wywaru dodaje się namoczone i posiekane suszone grzyby, cebulę, czosnek oraz inne przyprawy, a całość gotuje się na wolnym ogniu, aż sos zgęstnieje. W wyniku długiego gotowania sos nabiera intensywnego, grzybowego smaku oraz ciemnego koloru, co wynika z długiego procesu redukcji.

Składniki:

  • 20 g suszonych grzybów (np. borowików),
  • cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki masła
  • łyżka mąki pszennej
  • 2 szklanki bulionu (wołowego lub drobiowego)
  • 1/2 szklanki czerwonego wina
  • łyżeczka tymianku suszonego
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Suszone grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw na około 30 minut, aż zmiękną. Następnie odcedź grzyby i nie wylewaj wody!
  2. W rondlu rozgrzej masło i podsmaż na nim posiekaną cebulę i czosnek, aż staną się miękkie i szkliste.
  3. Dodaj do cebuli i czosnku odcedzone grzyby i smaż przez kilka minut na złoty kolor.
  4. Dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj z grzybami.
  5. Wlej czerwone wino i bulion, a następnie dodaj wodę z moczenia grzybów i suszony tymianek. Wszystko dokładnie wymieszaj.
  6. Doprowadź sos do wrzenia, zmniejsz ogień do minimum i gotuj, aż sos zgęstnieje.
  7. Dopraw solą i pieprzem do smaku i gotuj jeszcze przez kilka minut.

Zobacz też: Opieńki - przepis na sos ze świeżych grzybów. Pamiętaj o zasadzie pięciu minut, a wyjdzie idealny

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Więcej o:
Copyright © Agora SA