Ile soli do ogórków małosolnych, by wyszły idealne? Dobra zalewa to klucz do sukcesu, dlatego trzymaj się proporcji

Nic nie smakuje tak dobrze, jak domowe przetwory, a w szczególności te, nad którymi nie musieliśmy spędzać długich godzin. Przygotowanie ogórków małosolnych to na szczęście nic trudnego. Właśnie teraz zaczyna się idealny sezon na młode warzywa. Warto jednak wiedzieć wcześniej, ile soli do ogórków małosolnych należy dodać, by nie wyszły niezjadliwe.

Chrupiące, aromatyczne i świeże. Dokładnie takie powinny być dobre ogórki małosolne. Ich przygotowanie nie jest trudne, jednak warto wiedzieć wcześniej, z czego składa się zalewa, która sprawia, że warzywa smakują tak obłędnie. Niektóre gospodynie mają tendencję do przesalania przetworów, w efekcie czego nie smakują one tak jak powinny. Świadomość tego ile soli do ogórków małosolnych powinniśmy dodać, może więc uczynić z nas prawdziwych mistrzów domowych przetworów.

Zobacz wideo Pikle z awokado. Przepis na wspaniałą przystawkę w słoiku

Ile soli do ogórków małosolnych? Trzymaj się tej zasady

Kluczowym składnikiem zalewy, którą używa się do przygotowania ogórków małosolnych, jest właśnie sól. Przede wszystkim należy wybrać sól kamienną, która sprawdza się przy robieniu warzywnych przetworów. Powinna być ona również niejodowana oraz nie może zawierać środków antyzbrylających. Niektóre gospodynie chwalą sobie również sól morską

Czy istnieje jednak jedna, złota zasada, dzięki której nigdy nie przesolimy zalewy do ogórków małosolnych? Jak najbardziej! Do tego łatwo ją zapamiętać. Idealna zalewa wyjdzie wtedy, kiedy na litr wody dosypiemy łyżkę stołową soli. Nasze babcie znają tę metodę od lat.

Składniki na ogórki małosolne w zalewie:

  • 1 kg ogórków,
  • 1 l wody,
  • 1 łyżka soli kamiennej,
  • korzeń chrzanu,
  • kilka gałązek kopru,
  • 6 ząbków czosnku.

Chrupiące i wyśmienite ogórki małosolne zrobisz właśnie tak

Najlepiej zacząć przygotowania od zrobienia zalewy. Litr wody gotujemy w garnku i dosypujemy łyżkę soli. Roztwór pozostawiamy do wystygnięcia. W tym czasie dokładnie myjemy ogórki i moczymy w zimnej wodzie. Najlepiej odstawić je na około 1-2 godziny. Przygotować należy również duży, pojemny słój lub inne naczynie, w którym zamierzamy trzymać ogórki. Słoik należy dokładnie umyć i wyparzyć.

Gdy ogórki już się namoczą, a zalewa ostygnie, wystarczy przygotować słój. Na jego dno wykładamy gałązki kopru, część pokrojonego w plastry korzenia chrzanu oraz obrane i przekrojone na pół trzy ząbki czosnku. Następnie układamy ściśle na dnie ogórki, jeden obok drugiego. Pomiędzy ułożone już ogórki wkładamy pozostałe plastry chrzanu i ząbki czosnku. Na sam wierzch układamy również resztę kopru i wlewamy słoną zalewę. Na wierzch naczynia wystarczy ułożyć talerzyk lub kawałek deseczki. Dostęp do powietrza przyspieszy procesy fermentacji. Słój powinien znajdować się jednak w ciemnym miejscu. Po około 2-3 dniach ogórki małosolne będą już gotowe i wyśmienite. Smacznego!

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.