Gdy mrówki zalęgną się w domu, wcale nie tak łatwo ich się pozbyć. Irytujący współlokatorzy chowają się w najtrudniej dostępnych zakamarkach naszych kuchni, czy spiżarni, przez co trudno zlokalizować ich gniazdo. Z tego też powodu najlepiej obserwować, którymi ścieżkami chodzą. Te małe insekty mają to do siebie, że często wybierają utarte szlaki. Wówczas dużo łatwiej będzie ci rozprawić się z mrówkami raz na zawsze.
Mrówki bardzo nie lubią zapachu octu. W przeciwieństwie do owocówek, które wariują na punkcie kwaśnego zapachu, mrówki będą omijać miejsca pachnące octem z daleka. Dlatego też najlepiej przygotować roztwór z octem w proporcjach 1:1 i skropić nim miejsca, gdzie widzieliśmy insekty. Można też takim roztworem przetrzeć podłogę, by ta wydzielała nieprzyjemny dla owadów zapach.
Niestety jak to z octem bywa, woń może być równie nieprzyjemna i odstraszająca dla ludzi, dlatego też dobrą alternatywą będzie sok z cytryny. Ten również łączymy z wodą, w nieco mniejszych proporcjach, i spryskujemy lub skrapiamy ścieżki mrówek.
Nie tylko zapach octu i cytryny działa na mrówki odstraszająco. Insekty te nie cierpią także aromatu pieprzu i cynamonu. Tę drugą przyprawę, często stosuje się również w ogrodach, kiedy to mrówki pojawiają się na grządkach warzywnych. Jednakże mieszanka tych dwóch przypraw sprawdzi się również w domu. Wystarczy rozsypać je wzdłuż ścieżek, którymi podążają mrówki, oraz wokół miejsca, gdzie przebywają w dużych skupiskach. Mocny aromat przypraw wypędzi insekty spod każdej szafki i każdej listwy.
Niektóre gospodynie przygotowują domowy spray, który skutecznie zwalcza irytujące insekty. W litrze wody rozpuszczają trzy lub cztery kopiaste łyżki soli kuchennej i taką mieszanką spryskują wszystkie miejsca, gdzie pojawiają się mrówki. Wystarczy przestudzony preparat przelać do butelki z atomizerem i gotowe. Ogromnym plusem tego sposobu, jest to, że w ogóle nie pachnie oraz nie trzeba go nigdzie rozsypywać czy rozlewać. Kilka psiknięć i pozbędziemy się mrówek raz na zawsze.
Najlepszy domowy sposób na mrówki? Nie dopuszczać, by w ogóle się zalęgły. Owady te z reguły szukają ciepłych i spokojnych miejsc, gdzie będą miały łatwy dostęp do jedzenia. Z tego powodu należy uważać przede wszystkim na chlebaki i szafki z otwartymi zapasami. Nie brakuje bowiem historii, gdzie mrówki podkradły odrobinę biszkoptu czy okruszków z pieczywa.
Najważniejsze jest regularne sprzątanie i mycie podłóg. Warto mieć na uwadze również te części, których nie widać, czyli podłoga pod lub za szafkami, listwy przypodłogowe itd. Co równie ważne, szczególnie w przypadku okien tarasowych, to spryskiwanie progów olejkami eterycznymi. Aromat mięty, lawendy czy goździków regularnie wcierany w progi drzwi i okien wychodzących na taras również odstraszy mrówki i wybije im z głowy niecne plany wtargnięcia na teren naszego domu. Jest to jednocześnie bezpieczne rozwiązanie, jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl