Szarlotka to już prawdziwa legenda wśród deserów. To apetyczne ciasto cieszy się popularnością w wielu krajach świata. Niejednej osobie kojarzy się sentymentalnie - z pachnącymi cynamonem wypiekami babci czy beztroskimi popołudniami w sadzie dziadka. Krótka lista składników i łatwość wykonania sprawiają, że szarlotka bardzo często gości na polskich stołach.
Ciasto opiera się na soczystych jabłkach i kruchym cieście. W klasycznej wersji powinno używać się kwaśnych jabłek dla równowagi ze słodką kruszonką. Po obraniu i pokrojeniu na cienkie plasterki układamy je warstwowo na podstawie ciasta. Dzięki temu każdy kęs szarlotki jest pełen intensywnego smaku. Z naszym przepisem wyczarujesz przepyszne ciasto, które zachwyci ciebie i twoich gości.
Nie potrzeba wielu składników, aby stworzyć niesamowity deser. Wystarczy kilka produktów, które na pewno masz w kuchni i chwila cierpliwości.
Składniki:
Sposób przygotowania:
> Robiąc kruszonkę, możesz skorzystać z przepisu pod tym linkiem:
Puszysta beza kontrastuje z chrupiącym ciastem i kwaśnymi jabłkami, tworząc niepowtarzalne doznania smakowe, a do tego wygląda wspaniale. Aby zrobić szarlotkę z bezą, podążaj za powyższym przepisem. Kiedy ciasto będzie już gotowe do włożenia do piekarnika, nadejdzie moment kulminacyjny. To czas na gwiazdę wieczoru - bezę.
Puszysta masa wykonana z dokładnie ubitych białek u cukru, tworzy delikatną i lekką warstwę na samej górze ciasta. Po wyjęciu ciasta z piekarnika beza powinna mieć złocisty kolor.
Szarlotka z budyniem to świetne połączenie tradycji i nowoczesności. Rozkocha w swoim smaku niejednego łasucha. Deser kusi i rozpala apetyt swoim intensywnym aromatem jabłek i wanilii. Podstawa jest taka sama jak w innych wersjach szarlotki. Kruche ciasto i kwaśne jabłka należy ułożyć w takiej samej proporcji na blaszce. Kolejnym krokiem jest nałożenie przygotowanego wcześniej budyniu na jabłka. Budyń może być z torebki lub zrobiony samodzielnie. Najlepiej będzie komponował się waniliowy lub śmietankowy.
Szarlotka z budyniem powinna być pieczona w piekarniku, aż nabierze złocistego koloru. Można podawać ją na ciepło i na zimno. Do wersji na ciepło idealnie będą pasować lody, a do wersji na zimno aromatyczna herbata lub kawa.
Szarlotka sypana to kolejna "szalona" wariacja na temat tego klasycznego deseru. Tradycyjne ciasto składa się z kruchego spodu i ułożonych na nim jabłek, a szarlotka sypana - z warstw jabłek i kruszonki.
Jak zrobić szarlotkę sypaną? Jabłka w plasterkach układaj na samym dole formy, a następnie posyp je warstwą kruszonki przygotowanej jest z mąki, masła, cukru i opcjonalnie dodatków, takich jak: cynamon, prażone migdały czy pokruszone orzechy. Podczas pieczenia jabłka stają się miękkie i soczyste, a kruszonka uzyskuje chrupiącą konsystencję. To świetna alternatywa dla klasycznej wersji szarlotki. Wykonanie sypanej szarlotki jest banalnie proste, a odrobina fantazji nada jej niepowtarzalnego wyglądu.