Przetwory z cukinii na zimę do słoików to idealne rozwiązanie, gdy chcemy zatrzymać smaki lata na dłużej. Cukinia, obfitująca w witaminy i minerały, oferuje nam liczne możliwości kulinarne. Odkryj, jak łatwo i przyjemnie przygotować różnorodne przetwory z jej udziałem: od klasycznych marynowanych plastrów po wykwintne cukiniowe chutney.
3
LindaStock /Shutterstock
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Cukinia: przetwory możesz przechowywać przez okrągły rok
Przetwory z cukinii na zimę do słoików to gwarancja, że zimą nie zabraknie nam doskonałego smaku tego warzywa. Cukinia o delikatnym smaku i chrupiącej konsystencji, może być doskonałym surowcem do przygotowania przetworów, które pozwolą Ci cieszyć się jej smakiem przez cały rok. Dzięki różnorodności przepisów i technik konserwowania, możesz zachować świeżość i aromat cukinii nawet w najchłodniejsze zimowe dni.
REKLAMA
Marynowane plastry cukinii stanowią klasyczny przetwór, który jest zarówno smaczny, jak i łatwy do przygotowania. Możesz je dodać do sałatek, kanapek czy wykorzystać jako dodatek do mięs. Ich chrupiąca struktura i pikantny smak sprawiają, że są idealnym dodatkiem do wielu dań.
Jeśli szukasz czegoś bardziej wykwintnego, warto spróbować przygotować chutney z cukinii. Ta indyjska receptura oparta na mieszance warzyw, owoców i przypraw zapewni Ci wyjątkowe smakowe doświadczenie. Cukinia dodaje tu delikatności i świeżości, a egzotyczne przyprawy -pikantności i głębi smaku. Chutney z cukinii świetnie komponuje się z serami, mięsem czy pieczywem.
Przetwory z cukinii na zimę Siostry Anastazji. Poznaj kulinarne sekrety autorki bestsellerowych książek kulinarnych
Siostra Anastazja proponuje wiele różnych receptur na przetwory, które można przygotować z cukinii. Od tradycyjnych marynowanych plastrów po innowacyjne kompozycje smakowe — możesz być pewien, że znajdziesz przepis odpowiadający Twoim gustom i preferencjom.
Zobacz wideo Cukinia składa się głównie z wody, a mimo to jest źródłem wielu witamin
Sposób przygotowania:
Cukinię dokładnie umyj i pokrój ze skórką na cienkie plastry. Jeśli są zbyt grube, możesz je przekroić na pół.
Cebulę i czosnek obierz i drobno posiekaj.
W dużym garnku umieść plastry cukinii, cebulę i czosnek. Dodaj sól, cukier, ocet jabłkowy, gorczycę ziarnistą oraz ziele angielskie. Całość delikatnie wymieszaj, aby składniki równomiernie się rozłożyły.
Przykryj garnek i odstaw na 2-3 godziny, aby cukinia puściła sok.
Po upływie tego czasu, postaw na kuchence i podgrzewaj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż cukinia zmięknie, ale nadal będzie miała lekką chrupkość. Proces ten powinien zająć około 15-20 minut.
Przełóż marynowane plastry cukinii do wcześniej przygotowanych, wyparzonych, czystych słoików. Na każdy słoik dodaj kilka gałązek koperku.
Zamknij słoiki i odwróć je do góry dnem, aby wytworzyła się próżnia.
Przepis na cukinię do słoika: zimowe miesiące w pysznym towarzystwie
Przygotowanie przetworów to doskonały sposób na zachowanie smaku i aromatu tego wspaniałego warzywa na przestrzeni całej zimy. Przepisy na cukinię do słoika muszą znaleźć się w twojej książce kulinarnej już teraz.
Składniki:
kilogram cukinii
2 papryczki chili
2 ząbki czosnku
2 łyżki soli
łyżka cukru
łyżka octu jabłkowego
Sposób przygotowania:
Pokrój cukinię na plastry o grubości około 1 cm.
Pokrój papryczki chili na plasterki. Posiekaj czosnek.
W dużym garnku wymieszaj cukinię, papryczki chili, czosnek, sól, cukier, ocet jabłkowy.
Gotuj cukinię na średnim ogniu przez 10-15 minut, aż będzie miękka, ale lekko chrupiąca. Przełóż gotową cukinię do czystych słoików, dodając do każdego kilka gałązek koperku.
Zamknij słoiki szczelnie i odwróć do góry dnem. Pasteryzuj przez 15 minut.
Przepis na cukinię w occie na słodko. Dodaj przetworom nieco słodyczy
Przepis na cukinię w occie na słodko to sposób na przełamanie typowego dla przetworów octowego smaku. Odrobina słodyczy nikomu jeszcze nie zaszkodziła.
Składniki: kilogram cukinii, 2 cebule, 2 czerwone papryki, 2 szklanki octu, szklanka wody, szklanka cukru, łyżeczka soli, kilka goździków, kilka ziaren pieprzu, kilka gałek ziela angielskiego
Sposób przygotowania:
Pokrój cukinię na plastry o grubości około 1 cm. Pokrój cebule i czerwone papryki w cienkie paski.
W dużym garnku zagotuj ocet, wodę, cukier, sól, goździki, pieprz i ziele angielskie.
Dodaj plastry cukinii, cebulę i paprykę do wrzącego roztworu octowego.
Gotuj na średnim ogniu przez 10-15 minut, aż cukinia będzie miękka.
Przełóż gotową sałatkę do czystych słoików.
Odstaw słoiki do ostygnięcia w pozycji odwróconej.
Przepis na cukinię marynowaną: unikalny smak to zasługa marynaty
Przepis na cukinię marynowaną to jedna z klasycznych receptur na przetwory na zimę. Sprawdź, jak możesz ją urozmaicić. Kluczem będzie marynata!
Składniki:
1,5 kg cukinii
2 cebule czerwone
4 ząbki czosnku
2 szklanki octu
szklanka wody
łyżka cukru
łyżka soli
łyżeczka nasion kopru włoskiego
łyżeczka nasion kolendry
łyżeczka kminu rzymskiego
kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego
Sposób przygotowania:
Pokrój cukinię na plastry, paski lub kawałki.
Posiekaj cebule i czosnek.
W dużym garnku zagotuj ocet, wodę, cukier, sól, nasiona kopru włoskiego, kolendry, kminu rzymskiego, pieprz i ziele angielskie.
Dodaj warzywa do wrzącego roztworu octowego.
Gotuj na średnim ogniu przez 10-15 minut, aż cukinia będzie miękka, ale nadal lekko chrupiąca.
Przełóż cukinię wraz z marynatą do czystych, wyparzonych słoików.
Przetwory na zimę z cukinii: niech cukinia stanie się częścią Twojej spiżarni!
Marynowana cukinia, cukinia w słoikach, konfitura z cukinii i zamrożona cukinia to tylko kilka z wielu możliwości przetworzenia cukinii na zimę. Dzięki nim możesz cieszyć się smakiem i wartościami odżywczymi cukinii nawet poza sezonem. Przetwory z cukinii to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również smaczny dodatek do różnych dań.