Jaką zupę ugotować na wczorajszym rosole? Ten przepis znały już babcie naszych babć - przyda się patelnia

Pomidorowa, krupnik, ryżanka, ogórkowa. Wszystkie te zupy ugotujemy na rosole z wczoraj, ale bądźmy szczerzy - są smaczne, lecz dość popularne. Dziś jednak troszkę pokombinujemy i zdradzimy wam bardzo stary przepis na zupę, która na wczorajszym rosole jest po prostu obłędna - aromatyczna i esencjonalna. Zejdź do piwnicy po kapustę - będzie najważniejsza.

Więcej przepisów na pysze zupy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zarzutka to zupa, którą od dziesięcioleci, a możne nawet dłużej gotuje się w całej Polsce. Dawno temu było to danie ze wszystkiego, co było pod ręką, a nasze babcie zawsze miały trochę kapusty kiszonej i ziemniaków. Oczywiście jeśli masz wczorajszy rosół, to przygotowanie pysznej zarzutki będzie dużo szybsze, a jeśli dodatkowo masz rosół na kaczce lub wołowinie lub indyku, smaku tej zupy nic nie pobije. Dlaczego właściwie "zarzutka", a nie po prostu kapuśniak? Różnica tkwi w sposobie przygotowania kapusty. W przypadku kapuśniaku kiszoną kapustę gotuje się do miękkości w wywarze. W przypadku zarzutki kapustę najpierw podsmaża się na patelni, a dopiero później "zarzuca" się nią zupę. 

Najlepsza zupa na rosole - stary przepis na zarzutkę

Składniki:

  • ok. 2-3 l rosołu
  • ok. 700 g kapusty kiszonej odciśniętej z soku
  • 1 niewielka cebula
  • 3-4 ziemniaki
  • 2 marchewki (mogą być z rosołu)
  • ok. 100 g boczku lub tłustego podgardla
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe (ilość zależy od tego, jak dużo przypraw było dodanych do rosołu)
  • odrobina majeranku
  • dodatkowo: odrobina smalcu

Zarzutka - sposób wykonania:

  1. Rosół odcedź, możesz pozostawić w nim kawałki mięsa lub dodać je, kiedy zupa już będzie gotowa. Następnie zagotuj rosół i dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę oraz marchewki starte na tarce, jeśli nie używasz tych z rosołu. 
  2. Na suchej patelni wytop pokrojony boczek lub podgardle i kiedy się lekko zarumieni, dodaj cebulę. Powinna się zeszklić. 
  3. Kiszoną kapustę odciśnij z soku i posiekaj na desce. Następnie dodaj na patelnię i podsmażaj całość, co chwilę mieszając. Powinno to zająć ok. 10-15 minut. Jeśli wytopiło się za mało tłuszczu, możesz dodać odrobinę smalcu. 
  4. Kiedy kapusta już zmięknie, dodaj odrobinę majeranku i podsmażaj jeszcze przez 5 minut. Następnie upewnij się, że warzywa w zupie są już miękkie i dodaj całą zawartość patelni. 
  5. Gotuj na wolnym ogniu, aż kapusta będzie już miękka. Niektórzy zabielają zarzutkę śmietaną, jeśli chcesz, kilka chochelek czystego wywaru wymieszaj z dwiema łyżkami śmietany. Następnie dodaj do zupy i wymieszaj. Przed końcem gotowania możesz dołożyć do zupy kawałki mięsa z rosołu. 

Tak przygotowana zupa jest prosta i naprawdę przepyszna. Najlepiej smakuje z kromką świeżego pieczywa. Jeśli chcesz, by była bardziej kwaśna, dodaj do niej trochę odciśniętego soku. Możesz podawać ją z posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.