Przepis na najlepszy dżem truskawkowy. Zapomnij o konserwantach, sezonowy rarytas to pestka

Właśnie o tej porze roku sezonowe owoce smakują najlepiej, dlatego warto przygotować wyśmienity dżem truskawkowy. Przepis to przysłowiowa bułka z masłem, a jak radzi babcia wystarczą trzy produkty. Domowy rarytas świetnie zastąpi sklepowy produkt - jest o niebo smaczniejszy, zdrowszy no i ta obłędna konsystencja!

Truskawki to jedne ze smaczniejszych owoców sezonowych. Zajadamy się nimi teraz na potęgę, jednak to doskonały moment, żeby zacząć przygotowywać z nich domowe przetwory. Wśród słoików króluje oczywiście dżem truskawkowy - prosty, słodki i wyśmienity w każdym szczególe. 

Dżem truskawkowy. Przepis babci to zaledwie trzy produkty

Dżemy, marmolady i inne przetwory z owoców to smaczny kąsek, ale i luba nie jednej pani domu czy gospodarza. O tej porze roku warto zacząć już o ich przygotowaniu - to właśnie teraz na targach i rynkach królują słodkie owoce z Polski. Niska cena także zachęca, a werdykt jest prosty: póki wszystkie czynniki sprzyjają pora przygotować przetwory na zimę! 

Jak zatem przygotować obłędny dżem z truskawek? Cały proces jest znacznie prostszy, niż mogłoby się to wydawać. Wystarczy zacząć od zakupu dorodnych, czerwonych i słodkich owoców. Później tylko wystarczy zadbać o kilka wyparzonych i wymytych słoików, a reszta dosłownie robi się sama! Dżem to bowiem trzy składniki - owoce, cukier oraz sok z limonki, który idealnie złagodzi słodycz i doda obłędnego, kwaskowatego posmaku.

Zobacz wideo Galette z truskawkami

Przepis na dżem truskawkowy. Takiej receptury używa każda babcia 

Na wstępie należy przygotować soczyste truskawki, bez skaz, uszkodzeń i innych defektów. Potrzebujemy 2,5 kg owoców, 500 g cukru i jedną limonkę. To wystarczy, by przygotować kilka słoików idealnego, słodkiego przetworu. Nie trzeba żadnych konserwantów i żelfiksów - tu króluje prostota i babcina umiejętność! 

  1. Zacznij od przeprania truskawek. Następnie dokładnie umyj owoce i pozbaw je szypułek. 
  2. Gotowe, dorodne truskawki przełóż do dużego garnka - większe sztuki warto przekroić na mniejsze kawałki lub delikatnie rozgnieść. 
  3. Owoce zasyp cukrem. Skrop sokiem z całej limonki i włącz najmniejszą moc palnika. Tak przygotowane składniki gotuj na małym ogniu przez około trzy godziny. Pamiętaj, by całość co jakiś czas mieszać. W ten sposób unikniesz przypaleń, a całość będzie się równomiernie przygotowywać. 
  4. Gotowy dżem - warto zrobić tu test zimnego talerzyka (na zamrożony talerz dajemy kroplę dżemu, jeśli nie spłynie, jest gotowy) przełóż do sparzonych słoików. Naczynia szczelnie zakręć. 
  5. Słoiki z dżemem należy teraz pasteryzować w garnku z wodą wyłożonym ściereczką (tak, aby słoiki się nie stykały), przez ok. 15-20 minut. Po pasteryzacji słoiki wyciągnij na suchą ściereczkę i obróć do góry dnem. Teraz wystarczy poczekać, aż ostygną i przełożyć je do domowej spiżarki. Smacznego! 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.