Jaka sól jest najlepsza do ogórków? W ten sposób przyrządzisz najsmaczniejsze przetwory na zimę

Planujesz przyrządzić przetwory na zimę i nie wiesz, który rodzaj soli będzie najlepszy? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przed przygotowaniem słoików i na co zwracać uwagę przy wyborze soli do przetworów.

Niektórzy uważają, że do przyrządzenia przetworów na zimę nadaje się jedynie sól kamienna. Kiszonki udadzą się z każdym rodzajem soli, ale w zależności od rodzaju mogą one posiadać nieco inny smak i właściwości. Którą sól najlepiej jest używać do kiszenia? 

Zobacz wideo Sycące spaghetti alla puttanesca

Kiszonki wyjdą najsmaczniejsze z solą kamienną lub morską nierafinowaną 

Do przygotowywania kiszonek na zimę warto korzystać z soli kamiennej i morskiej. Najważniejsze to wybierać do tego sól nierafinowaną. Jeśli chodzi o ostateczny smak przetworów, sól morska jodowana może sprawić, że kiszonki będą miały nieco inny, charakterystyczny posmak, ale jest to kwestia indywidualna i nie każdy wyczuje tu jakąkolwiek różnicę. 

Do kiszenia najlepsza będzie sól bez dodatku antyzbrylaczy

Sól soli nierówna - sięgając po nią w sklepie, warto czytać etykiety. Sypka sól z dodatkiem antyzbrylaczy nie jest zalecana do przygotowywania przetworów. Antyzbrylacze dodawane są po to, aby sól pozostała sypka i nie zbijała się w grudki.

Żelazocyjanek potasu jest nieorganicznym związkiem chemicznym, ma mocne wiązania chemiczne, więc dla ludzi teoretycznie powinien być nieszkodliwy. Ale... wiązania chemiczne żelazocyjanku potasu nie są wcale aż tak silne - pod wpływem  mocnych kwasów (a taki mamy na przykład w żołądku - jest to kwas solny) wiązania rozpadają się i wydziela się cyjanowodór. I wtedy już fajnie nie jest.

- podaje portal kalendarzrolnikow.pl. Warto dodać, że na niektórych opakowaniach można przeczytać, że oprócz podstawowego składnika znajduje się w niej również żelazocyjanek potasu (E536). Badania przeprowadzone na szczurach i myszach wykazały, że długotrwałe jego stosowanie może być toksyczne. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.