Przetwory pasteryzuje się, aby usunąć drobnoustroje i przedłużyć ich termin ważności. Taki zabieg pozwala zachować na dłużej smak i aromat lata. Warto pamiętać, że przetwory z owoców wymagają krótszego czasu pasteryzacji niż te przygotowane z warzyw. Czas może się też różnić w zależności od wielkości słoika. Przed przygotowywaniem słoików na zimę warto sprawdzić ich stan. Nie powinny być uszkodzone, a zakrętki nie powinny być zardzewiałe. Słoiki przed przyrządzaniem przetworów należy też dokładnie umyć.
Jak pasteryzować słoiki na zimę? Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na zakonserwowanie przetworów jest pasteryzacja w garnku. Na jego dnie należy ułożyć ścierkę, następnie trzeba nalać wody do garnka i umieścić w nim przygotowane słoiki. Woda powinna sięgać maksymalnie do dwóch trzecich wysokości słoików. Przetwory będą zakonserwowane po około 20 minutach od momentu zagotowania się wody. Słoiki można wyjmować z garnka po ich wystygnięciu.
Innym sposobem na pasteryzację jest umieszczenie słoików w piekarniku. Wystarczy ustawić zimne słoiki na blaszce w piekarniku i włączyć go na 130 st. C. Pasteryzacja powinna trwać około jednej godziny. Słoiki można wyciągać z piekarnika po ich wystygnięciu.
Kolejna metoda dotyczy umieszczenia słoików w zmywarce. Powinny być ustawione tak, żeby się ze sobą nie stykały. Następnie należy ustawić program myjący bez dodawania środków chemicznych. Najlepiej będzie uruchomić program z temperaturą 75 st. C. Po zakończeniu wystarczy poczekać, aż słoiki wystygną. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl.