Nikt nie robi lepszej surówki na zimę, niż moja babcia. Sekretem wybornego smaku jest odrobina tej przyprawy

Jesień to idealna pora, by usiąść do robienia przetworów. Warzywa znacząco potaniały, a zbliżająca się wielkimi krokami zima dodatkowo zachęca, by zaopatrzyć się w domowe przetwory. Surówka z kapusty to doskonała propozycja przede wszystkim dla zabieganych. Zrób jej więcej, by w kolejnych miesiącach mieć zdrowy dodatek zawsze pod ręką.

Aby surówka z kapusty była wyśmienita, nie trzeba zadbać jedynie o smaczne i świeże warzywa. Jak we wszystkich daniach i przetworach, liczą się również dodatki. Moja babcia zdradziła, jakiej przyprawy używa, by podkręcić smak warzywnej surówki. Jej dodatek zmienia wszystko i to na lepsze. Wypróbuj sama. Więcej kulinarnych inspiracji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Risotto grzybowe z boczkiem [PRZEPIS]

Składniki:

  • 1 mała główka kapusty,
  • 2 marchewki,
  • 1 cebula,
  • 1 szklanka wody,
  • 6 łyżek octu jabłkowego,
  • 1 łyżka oleju,
  • 4 łyżki cukru,
  • 2 łyżeczki przyprawy gyros,
  • 2 łyżki soli kamiennej.

Najlepsza surówka z kapusty na zimę. Zamknij smak lata w słoiczku

Kapustę obieramy w razie potrzeby z wierzchnich liści, wycinamy głąb i szatkujemy w cienkie paski. Tak przygotowane warzywo przekładamy do głębokiej miski garściami, przesypując kolejne warstwy solą, tak by dotarła do wszystkich liści. Następnie obieramy marchew i tniemy w cienkie słupki lub ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę zaś obieramy i siekamy w cienkie piórka. Warzywa dodajemy do posolonej kapusty i mieszamy całość bardzo dokładnie.

Do garnka wlewamy wodę, ocet i olej. Całość podgrzewamy na wolnym ogniu. Gdy zalewa będzie już ciepła, dorzucamy cukier, który następnie mieszamy i podgrzewamy, aż do całkowitego rozpuszczenia. Na koniec doprawiamy zalewę przyprawą gyros. To jej smak sprawi, że surówka będzie wyróżniała się na tle tradycyjnych propozycji. Dodatkowo smak przyprawy gyros świetnie łączy się z kapustą. Zalewę studzimy, a następnie zalewamy nią warzywa. Jeśli kapusta puściły zbyt dużo "soku", można ją śmiało wcześniej odcedzić. Surówkę wkładamy następnie wraz z zalewą do czystych i wyparzonych słoików, które później pasteryzujemy. Gotowa surówka na zimę może stać kilka miesięcy. Zapewniamy jednak, że z półek w spiżarni zniknie o wiele szybciej. Smacznego!

Więcej o: