Kiszenie kapusty domowym sposobem gwarantuje smak bijący na głowę przetwory sklepowe. Kapusta kiszona w zaciszu własnej kuchni nie zawiera sztucznych konserwantów. Oprócz walorów smakowych dostarcza nam również wielu cennych wartości odżywczych. Włączenie kiszonek do codziennego jadłospisu poprawia trawienie, zwiększa odporność, co jest szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Ponadto regularne spożywanie kapusty kiszonej korzystnie wpływa na nasz wzrok i spowalnia procesy starzenia się skóry.
Przepisów na kiszoną kapustę jest wiele. Niemal każda polska rodzina może się pochwalić starą, sprawdzoną recepturą na smaczny i zdrowy dodatek do obiadu. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, która w prosty i przejrzysty sposób pomoże ci w domowym ukiszeniu kapusty.
Składniki:
Oderwij liście z kapusty. Warzywo umyj, pokrój i poszatkuj na tarce lub szatkownicy. Poszatkowaną kapustę umieść w dużej misce i dopraw solą. Pamiętaj, że na każdy kilogram kapusty przypada jedna łyżka (ok. 20 g) soli niejodowanej. Całość dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na kilka godzin. W tym czasie warzywo puści sok i zmięknie. Dla niewtajemniczonych - proces ten to tzw. morzenie.
Zmorzoną kapustę włóż ciasno do słoików. W każdym z nich umieść po liściu laurowym i ziarnkach gorczycy. Mocno wszystko ubij przy pomocy np. madlera. Przy ubijaniu kiszonka powinna puścić jeszcze więcej soku, nie wylewaj go. Kiedy słoiki będą już wypełnione niemal po brzegi, dokładnie je zakręć i ustaw na tacce, tak by w razie wycieków, nie zabrudzić blatu. Gotową kapustę kiszoną zostaw na tydzień, najlepiej w temperaturze pokojowej. Gdy stanie się odpowiednio kwaśna, przenieś ją do chłodniejszego miejsca, np. do spiżarni lub piwnicy. Pyszna kiszonka najlepiej smakuje w towarzystwie ziemniaków i mięsa, ale śmiało stosuj ją jako dodatek do każdej potrawy. Smacznego! Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl