Tradycyjny bigos w słoikach na zimę. Jak go wekować, by nie stracił zdrowotnych i smakowych właściwości?

Bigos to tradycyjna potrawa nie tylko kuchni polskiej, ale również kuchni litewskiej i białoruskiej. Choć przygotowuje się go na bazie kiszonej kapusty i mięsa, to można dodać do niego również grzyby, śliwki, a nawet powidła. Smak końcowy zależy od nas. Jeśli jednak chcemy cieszyć się nim dłużej niż kilka dni, warto bigos zawekować. To nie takie trudne, jak może się wydawać.

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby bigosu. Dania na bazie kapusty kiszonej są w tradycyjnej kuchni polskiej niezwykle popularne, a do tego naprawdę zdrowe. Warto znaleźć dla nich miejsce w codziennym jadłospisie szczególnie jesienią i zimą, ponieważ kiszonki wzmacniają odporność. Aby mieć aromatyczny bigos zawsze pod ręką, warto go jednak zawekować. Jak to zrobić, by nie stracił walorów smakowych i właściwości zdrowotnych? Wykorzystaj sprawdzony babciny trikWięcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bigos staropolski. Idealny na bożonarodzeniowy obiad

Jak prawidłowo wekować bigos? W ten sposób zrobisz to błyskawicznie

Aby prawidłowo zawekować bigos, należy przygotować do tego słoiki. Każdy słoik powinien być idealnie czysty. Najlepiej dokładnie je namoczyć w misce z ciepła wodą i płynem do mycia naczyń, a następnie umyć gąbką. Później należy słoiki wyparzyć. Podobnie można postąpić z nakrętkami, jednak aby mieć pewność, że bigos będzie dokładnie zawekowany, warto kupić nowe nakrętki. Te również myjemy i wyparzamy.
Jak wyparzyć słoiki? Można zrobić to z pomocą wrzątku lub wsadzając szklane słoiki i nakrętki do piekarnika (temp. 100 stopni Celsjusza) na około 20 minut.

Gdy mamy już przygotowane słoiki, należy podgrzać bigos. Gorącą kapustę przekładamy ostrożnie do słoików. Brzegi słoików nie mogą być brudne, dlatego w razie potrzeby, warto przetrzeć je ręcznikiem papierowym. Dokładnie ugniatamy bigos wewnątrz słoika. Kapustę od brzegów słoika powinno dzielić ok. 2 cm, by ewentualny płyn mógł zebrać się na górze. Wówczas dokładnie zakręcamy słoiki z gorącym bigosem i odwracamy do góry dnem. Tak odstawiamy je w bezpieczne miejsce, aż ostygną i zawekują się (nakrętki powinny być wklęśnięte).

Przechowywanie bigosu w słoikach. Te zasady pozwolą ci cieszyć się wekami na długo

Jak prawidłowo przechowywać weki, by nie uległy zepsuciu? Na półki w spiżarni przede wszystkim przekładamy tylko dobrze zawekowane słoiki. Jeśli nakrętka jest wypukła i "klika", taki wek należy schować w lodówce i spożyć w ciągu najbliższych kilku dni. Udane weki zaś chowamy w ciemne i chłodne miejsce. Doskonale sprawdzi się spiżarnia, garaż lub komórka. Najlepiej gdyby temperatura była stała i oscylowała wokół 10-15 stopni Celsjusza. Warto również zapisać na słoiku datę, by wiedzieć kiedy przygotowywaliśmy weki. Przy częstszym robieniu przetworów, jest to ogromne ułatwienie.

Więcej o: