Jak zrobić gołąbki? Farsz z mięsa i ryżu zastąp innym - tej wersji wielu Polaków nie zna

Gołąbki to potrawa, która w Polsce nosi miano kultowej, ale kapuściane zawijasy znane są niemal w całej Europie. Dziś podpowiemy wam, jak zrobić gołąbki, ale nie takie, jakie zna każdy Polak - z ryżem i mięsem. Ta wersja to klasyka kuchni kresowej i wschodniej. Podstawą farszu jest nasze ulubione warzywo.

Więcej przepisów na dania regionalne znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak zrobić gołąbki? to naprawdę nic trudnego, ale musisz wiedzieć, że wersji gołąbków jest naprawdę mnóstwo. Zazwyczaj na naszym stole lądują klasyczne gołąbki z mięsem i ryżem, czasami kiszone gołąbki z kaszą i grzybami (najczęściej z okazji świąt). Możemy także zrobić gołąbki z kaszą i wędzoną rybą, ryżem i warzywami oraz mięsem z rosołu, ale na Kresach gospodynie stawiają na prostotę. W skład farszu na gołąbki kresowe (lub lwowskie, jak niektórzy je nazywają), wchodzą ukochane składniki Polaków - ziemniaki, cebula i pyszny boczuś. Takie gołąbki zdecydowanie warto zrobić na obiad, jeśli dotychczas nie udało ci się z nimi spotkać. Oto przepis i kilka wskazówek. 

Zobacz wideo

Gołąbki z ziemniakami. Tak się je robi na Kresach

Składniki:

  • 1 główka białej kapusty (może być także włoskiej - szybciej się parzy)
  • nieco ponad 1 kg ziemniaków, najlepiej mączystych
  • 300 s surowego wędzonego boczku
  • 2 większe cebule
  • 2 łyżki mąki
  • 2 jajka
  • 2-3 ząbki czosnku
  • sól, pieprz, szczypta majeranku, odrobina kminku
  • opcjonalnie - trochę kiszonej kapusty do smaku

Gołąbki kresowe - sposób wykonania:

  1. Przygotowanie gołąbków z ziemniakami zacznij oczywiście tradycyjnie - od kapusty. Całą kapustę włóż do dużego garnka ze wrzątkiem i parz rzez ok. 5-7 minut. Następnie odwróć kapustę i parz przez kolejne 5 minut. 
  2. Sparzoną kapustę ostrożnie wyjmij z garnka i delikatnie odrywaj liście. Na bok odkładaj te porwane lub niekształtne, w które nie da zawinąć się farszu - póżniej się przydadzą. 
  3. Ziemniaki obierz, umyj i zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach. Możesz także przepuścić je przez maszynkę do mielenia. Następnie odciśnij z nadmiaru wody. Wodę odlej do miski i odstaw, by na dno opadła skrobia. Następnie delikatnie odlej wodę, a skrobię dodaj do ziemniaków.
  4. Boczek pokrój w kostkę i wytop na suchej patelni. Jeśli masz kawałek, który jednak nie jest dostatecznie tłusty, dodaj odrobinę smalcu. Do zarumienionego boczku dodaj posiekaną cebulę i podsmażaj całość do zeszklenia. 
  5. Jeśli do farszu chcesz dodać kapustę kiszoną, opłucz ją i odciśnij. Następnie poszatkuj i smak kilka minut razem z boczkiem i cebulą. Następnie całą zawartość patelni dodaj do startych ziemniaków. 
  6. Wbij jajka, dodaj mąkę, przyprawy do smaku i zacznij całość wyrabiać. Masa powinna być zwarta. Jeśli taka nie jest, dodaj więcej mąki lub łyżkę mąki ziemniaczanej. 
  7. Teraz zawijaj farsz w liście kapusty. Na środku każdego liścia połóż porcję farszu ziemniaczanego i zwijaj je jak krokiety - najpierw boki do środka, następnie ciasno od dołu do góry. 
  8. Przygotuj garnek. Jego dno wyłóż skrawkami słoniny lub skórką z boczku i przykryj liśćmi kapusty, które odpadły w procesie selekcji. Następnie ściśle ułóż gołąbki, zalej wodą lub bulionem z dodatkiem odrobiny soku z kapusty i wstaw na niewielki ogień. Duś przez ok. 60 minut. 

Tak przygotowane gołąbki są już gotowe, ale dla jeszcze większego smaku, warto zapiec je przez kilkanaście minuty w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Takie gołąbki świetnie smakują okraszone skwarkami i podane z kwaśną śmietaną, lub na przykład w towarzystwie sosu grzybowego. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.