Ile kalorii ma pączek, a ile donut? Jak najłatwiej spalić nadwyżkę kalorii po tłustym czwartku?

W tłusty czwartek raczej nie liczymy kalorii i nie przejmujemy się konsekwencjami - to w końcu wielkie święto łasuchów! Jeśli jednak dbamy o zdrowie i nie chcemy przesadzić, warto byśmy wiedzieli, ile jest kalorii w pączkach i - na wszelki wypadek - w jaki sposób spalić te nadmiarowe kalorie, by sobie nie zaszkodzić.

Co roku w tłusty czwartek osoby dbające o zdrowie i prawidłową wagę zastanawiają się ile kalorii mają pączki oraz ile pączków można zjeść w ciągu dnia bez wyrzutów sumienia. Warto najpierw wyjaśnić jak przedstawia się skład typowego pączka. W 16 proc. są to tłuszcze, a w 62 proc. węglowodany proste. Pączki nie są zatem specjalnie dietetycznym wypiekiem, szczególnie jeśli zestawimy je z innymi produktami. Wystarczy wspomnieć, że podobny skład ma m.in. 20 łyżeczek cukru, cztery plastry żółtego sera czy 4,5 szklanki coli. (W dalszej części tekstu piszemy w dużym uproszczeniu o "kaloriach" w pączkach, ale chodzi oczywiście o kilokalorie).

Zobacz wideo Czy pączek od Wojewódzkiego jest wart 49 zł? Testujemy

Typowy pączek - ile ma kalorii?

Przyjmuje się, że "statystyczny", zwykły pączek ma około 400 kalorii. Dokładna ich liczba jest oczywiście uzależniona od rodzaju wypieku i tego, czym pączek jest wypełniony i jakie ma dodatki (lukier, cukier puder, posypka, skórka pomarańczowa, migdały itd.).

Pączek - kalorie w pączkach z dodatkami i nadzieniem

Największą podażą kalorii odznaczają się pączki ze słodkim nadzieniem i lukrem - wówczas ich liczba może oscylować w granicach 400. Nieco mniej, bo ok. 350 kalorii mają pączki wiedeńskie, a pączki z budyniem - ok. 300. Najmniej kalorii, rzecz jasna, mają pączki puste w środku i bez dodatków na wierzchu - ok. 200.

Wielbiciele pączków, którzy skrupulatnie liczą kalorie, mogą zdecydować się na zdrowsze wersje tych słodkości. Zamiast pączków smażonych mogą wybrać pączki z piekarnika - odchodzi wówczas "kąpiel" w oleju, tłuszczu jest więc zdecydowanie mniej. Do pieczenia pączków zamiast białego cukru z powodzeniem można użyć mniej kalorycznych zamienników - ksylitolu lub erytrytolu, a w miejsce tradycyjnego nadzienia użyć niskosłodzonej marmolady.

Amerykański pączek - ile kalorii ma donut?

W tłusty czwartek sporą popularnością cieszą się też inne niż tradycyjne wersje pączków, a jedną z nich jest ich amerykańska odmiana, czyli donuty. Amerykańskie "pączki" nie mają nadzienia, a zamiast tego dziurkę w środku, a ich "najciekawszym" dodatkiem jest posypka, której niektórzy absolutnie sobie nie żałują. Przyjmuje się, że w 100 gramach donuta znajduje się ok. 450 kalorii - mowa o wersji z czekoladą. Jeden donut waży najczęściej 65-70 g, co daje ok. 290-300 kalorii.

Tłusty czwartek. Jak spalić kalorie po zjedzeniu pączka?

Najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiarowych kalorii w tłusty czwartek jest oczywiście aktywność fizyczna. Jeśli przyjmiemy, że jeden pączek to 400 kalorii, to aby je spalić, powinniśmy np.:

  • jeździć na rowerze przez 30 minut;
  • biegać przez 35 minut;
  • uprawiać aerobik przez 35 minut;
  • pływać przez 45 minut;
  • tańczyć - przez około godzinę.

To oczywiście umowne wyliczenia - dokładna liczba spalonych kalorii może się różnić w zależności od wielu czynników, np. wagi, intensywności danego rodzaju aktywności i indywidualnej przyswajalności organizmu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA