Szukając naturalnych rozwiązań do swojego ogrodu, warto przeszukać lodówkę. Nawet przeterminowane drożdże mogą mieć zaskakująco pożyteczne zastosowanie również w ogrodnictwie. Jest to nieszkodliwa alternatywa dla popularnych nawozów, która zapewni bujne kwitnienie twoich roślin.
Drożdże zawierają wiele substancji odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak potas i fosfor. To składniki, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin, dlatego stosowanie oprysku z drożdży ma wiele korzyści. Oprysk z drożdży piekarskich tworzy naturalną barierę ochronną, która osłania rośliny przed infekcjami chorób grzybowych oraz atakami szkodliwych mikroorganizmów glebowych. Jako naturalny preparat niezawierający szkodliwego chloru oraz innych substancji, które mogą być obecne w chemicznych środkach ochrony roślin, przyspiesza wzrost roślin oraz stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Drożdże poprawiają strukturę gleby, co stymuluje rozwój systemu korzeniowego roślin i ułatwia im przyswajanie składników odżywczych. Nawóz z drożdży jest bezpieczny dla środowiska i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Nawóz z drożdży jako naturalny produkt, jest bezpieczny dla roślin i środowiska. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznych metod pielęgnacji swojego ogrodu. Drożdże jako nawóz stosuje się głównie do zraszania warzyw, takich jak pomidory czy ogórki, ale też do drzew i krzewów owocowych, takich jak truskawki. Naturalny nawóz sprawdzi się też w przypadku róż czy innych kwiatów doniczkowych uprawianych w domu. Stosowanie drożdży nie służy jednak wszystkim roślinom. Orchidee z racji swojej delikatności potrzebują specyficznych nawozów. Bogaty w składniki odżywcze i pobudzający wzrost nawóz z drożdży, może skutkować "przepaleniem" korzeni, co powoduje ich uszkodzenie. Stosowanie tego nawozu w przypadku cebuli i ziemniaków, może zmienić ich smak. Nie lubią go również sukulenty i kaktusy, ponieważ wystarczy im niewielka ilość składników mineralnych, preferują suche i ubogie w witaminy podłoże. Użycie na tych roślinach nawozu z drożdży może prowadzić do nadmiernego wzrostu i narażać ja rośliny na ryzyko gnicia. Odmiany mięsożerne, które same zdobywają niezbędne im składniki odżywcze, nie potrzebują wsparcia w postaci nawozów. Dodanie go do gleby może przyczynić się do spowolnienia wzrostu, a nawet śmierci takiej rośliny.
Skuteczny nawóz do roślin możemy przygotować nawet z przeterminowanych drożdży. Najszybszym sposobem wykorzystania drożdży jest przygotowanie niesfermentowanego nawozu. W dziesięciu litrach ciepłej wody (możemy wykorzystać deszczówkę) rozpuszczamy 100 g świeżych drożdży piekarskich. Woda nie powinna pochodzić z gotowania warzyw lub mycia owoców. Po upływie godziny nawóz jest gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczania. Najskuteczniej działa na rośliny na wiosnę. Szczególnie w przypadku uprawy pomidorów i innych roślin, które wymagają dodatkowej ochrony przed chorobami grzybowymi. Opryski działają również pod koniec lata, jednak można go stosować przez cały sezon co około dwa tygodnie.
Drugim sposobem jest stworzenie sfermentowanego nawozu. Przygotowujemy go podobnie jak ciasto na pizzę. 100 gramów rozdrobnionych świeżych drożdży umieszczamy w wiadrze wraz ze szklanką cukry i odstawiamy całość na mniej więcej 2 godziny. Następnie dolewamy 10 litrów ciepłej wody do wiadra i całość dokładnie mieszamy. Po tygodniu nawóz powinien być gotowy do użycia. W tym przypadku konieczne będzie rozcieńczenie roztworu przed podlaniem roślin. Najlepiej wykorzystać 1 szklankę mieszanki na 10 litrów wody do podlewania kwiatów.
Regularne stosowanie nawozu z drożdży może poprawić strukturę gleby, co zbawiennie wpływa na zdrowie uprawianych roślin. Ogrodnictwo to sztuka eksperymentowania, a zrozumienie unikalnych wymagań każdej rośliny oraz dostosowanie pielęgnacji pozwoli ci osiągnąć sukces, o którym marzysz.