Pierwsze czereśnie można już kupić na targach i straganach. Choć tegoroczna cena za kilogram mrozi krew w żyłach, to nie odstrasza zwolenników ich wyjątkowego smaku. Przeszkodą mogą się jednak okazać niechciani lokatorzy. Jak zatem rozpoznać robaczywe owoce? Z tym trikiem nie dasz się nabić w butelkę!
Sezon na czereśnie właśnie się rozpoczął. Pierwsze owoce można już odnaleźć na straganach, w warzywniakach i sklepach. Niestety poza wysoką ceną pojawia się także kolejny przykry problem. Mowa tu o robakach, które chętnie pałaszują wnętrze owoców i psują nasz kosztowny zakup. Jak zatem rozpoznać, że partia czereśni może zawierać niechcianych lokatorów? Przed zakupem, warto poznać trik babci, który sprawi, że domowy placek, przetwory czy owoce solo będą zdrowe, smaczne i obejdzie się bez niespodzianek.
Białe robaki, które niestety można czasami znaleźć w czereśniach, są larwami nasionnicy trześniówki (Rhagoletis cerasi) - muchówki z rodziny nasionnicowatych. Jeśli przez przypadek takiego jegomościa zjemy, to nic nam się nie stanie, niestety takie spotkanie i widok wijącego się szkodnika nie należy do najprzyjemniejszych. Właśnie dlatego warto przed zakupem dokładnie obejrzeć owoce.
Z punktu widzenia zdrowotnego, zjedzenie czereśni z białymi robakami, czyli larwami nasionnicy trześniówki, nie powinno w żaden sposób wpłynąć na nasze zdrowie. Bardziej ucierpi na tym nasze poczucie higieny. Widok wijącego się robaczka niektórych obrzydza, więc choćby te czereśnie smakowały nie wiadomo jak wspaniale, to już ich nie tkną
- skomentowała w rozmowie z Hello Zdrowie Celina Kinicka - dietetyczka z Centrum Medycznego Damiana.
Gdy w czereśniach widzimy wyraźne przebarwienia i dziury w skórce, to znak, że w środku możemy natknąć się na lokatora. Inną oznaką obecności larw są wydrążone maleńkie korytarze, które jasno zdradzają, że w środku kryje się robak.
Co jednak zrobić, gdy owoce dokładnie obejrzeliśmy, ale nadal nie mamy pewności, czy w środku nie kryje się nieprzyjemna niespodzianka? W takich okolicznościach możemy zastosować kolejny trik. Owoce wkładamy do miski i zalewamy solidną porcją zimnej wody. Następnie należy do naczynia dodać łyżkę soli lub octu. Czereśnie zostawiamy na około 20 minut. Po tym czasie robaki powinny wypłynąć na powierzchnię.