Tradycyjna, węgierskie leczo składa się głównie z papryki, cebuli, pomidorów i kiełbasy. Najlepiej smakuje przygotowane ze świeżych warzyw, dlatego warto wykorzystać sezon i ugotować większe ilości potrawy. Nadwyżki bez przeszkód możesz zapasteryzować i cieszyć się pysznym smakiem w zimowe popołudnia.
Zdarzyło ci się podczas gotowania leczo wrzucić do gara pieczarki, cukinię czy kukurydzę? Potrawa z takimi dodatkami nie ma nic wspólnego z węgierskim specjałem. Danie powinno składać się wyłącznie z czterech głównych składników oraz przypraw. Spróbuj je przygotować według klasycznej receptury, a na pewno zaskoczy cię różnica w smaku. Będzie ci potrzebne:
W garnku z grubym dnem rozgrzej smalec i wrzuć pokrojoną w piórka cebulę, aby się zeszkliła. Po chwili dodaj kiełbasę i smaż na małym ogniu. W międzyczasie usuń gniazda nasienne z papryk, pokrój je w kostkę i wrzuć do garnka. Wszystko dokładnie zamieszaj, dodaj posiekane pomidory i duś do zmięknięcia warzyw (około 20 minut). Po tym czasie przypraw papryką w proszku, pieprzem oraz solą i pozostaw na gazie jeszcze kilka minut. Podawaj z ulubionymi dodatkami, np. ryżem lub kromką chleba posmarowaną masłem.
PORADA! Jeśli lubisz ostrzejsze potrawy, do lecza możesz dodać ostrą paprykę w proszku lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Zdecydowanie podkręci to smak dania.
Jeśli przygotowałaś większą ilość potrawy, możesz bez przeszkód przełożyć ją do słoików i zapasteryzować. Pamiętaj jednak, aby do wyparzonych naczyń wlewać gorące leczo, zostawiając półtora centymetra wolnej przestrzeni od góry. Dokładnie wytrzyj brzegi słoików, zakręć pokrywki i przełóż do garnka wyłożonego szmatką. Wlej tyle wody, żeby naczynia były przykryte w 2/3 wysokości, doprowadź do wrzenia i gotuj pół godziny na małym ogniu. Wyjmij słoiki i ustaw je na szmatce do góry dnem. Po kilkunastu minutach odwróć je i sprawdź, czy pokrywki są wklęsłe. Jeśli tak to znak, że pasteryzacja przebiegła prawidłowo. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.