Robienie powideł śliwkowych to coroczna tradycja w wielu domach. Choć przetwory wymagają czasu i cierpliwości, przepyszny smak owoców wynagradza cały trud włożony w ich przygotowanie. Jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z powidłami, jesteś w dobrym miejscu. Poniższy przepis jest banalnie prosty i zawsze wychodzi.
Do przygotowania powideł najlepiej wybrać bardzo dojrzałe owoce. Dzięki temu możemy praktycznie zrezygnować z dodatku cukru. Wiele osób nie słodzi ich wcale, a wersja wytrawna stanowi dodatek do mięsnych potraw. Jeśli jednak zabierasz się za śliwki z myślą o nadzieniu do pączków czy ciast, koniecznie wsyp ok. 80 g cukru na kilogram owoców.
Sekretnym składnikiem powideł jest ocet jabłkowy. To właśnie on odpowiada za podkręcenie aromatu śliwek. Jednak to nie wszystko. Ocet działa jako naturalny konserwant -przedłuża trwałość przetworów i pomaga zachować ich świeżość na dłużej. Zapobiega również przywieraniu owoców do dna garnka podczas gotowania oraz chroni powidła przed brązowieniem w słoiku.
Najpyszniejsze powidła charakteryzują się słodyczą z lekko kwaskowym posmakiem. Ich przygotowanie zajmie ci dwa dni, dlatego weź to pod uwagę, planując tygodniowe zajęcia. Składniki, których będziesz potrzebować, to:
Na początku dokładnie umyj śliwki, przekrój je na pół i usuń pestki. Umieść owoce w dużym garnku z grubym dnem, tak by zajmowały maksymalnie 3/4 jego pojemności. W razie potrzeby możesz podzielić śliwki na dwa naczynia. Polej je octem i postaw garnek na małym ogniu. Po około 15-20 minutach śliwki zaczną puszczać sok – od tego momentu regularnie mieszaj, aby zapobiec przywieraniu. Gotuj przez 5 godzin, po czym odstaw do ostygnięcia. Następnego dnia kontynuuj gotowanie, aż masa wyraźnie zgęstnieje i zmniejszy swoją objętość. Dodaj cukier i dobrze wymieszaj. Po 30-40 minutach przełóż powidła do wyparzonych słoików i pasteryzuj w piekarniku przez 15 minut w temperaturze 110°C.
PORADA! Jeśli wolisz powidła o gładkiej konsystencji, na koniec gotowania możesz użyć blendera ręcznego i je zmiksować.