Najlepsze powidła na świecie. Dodaj 3 łyżki do gotujących się śliwek. Teściowa będzie prosić o przepis

Powidła są prawdziwym "must have" każdej gospodyni domowej. Dodajemy je do pączków, placków czy herbaty, dzięki czemu możemy cieszyć się smakiem jesieni w zimowe dni. Nie wiesz, jak się robi powidła ze śliwek? Z tego przepisu wyjdą genialne. Pamiętaj o sekretnym składniku, który podkręca smak.

Robienie powideł śliwkowych to coroczna tradycja w wielu domach. Choć przetwory wymagają czasu i cierpliwości, przepyszny smak owoców wynagradza cały trud włożony w ich przygotowanie. Jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z powidłami, jesteś w dobrym miejscu. Poniższy przepis jest banalnie prosty i zawsze wychodzi.

Zobacz wideo Zamień bułkę na tortillę. Ten przepis na burgera podbija internet

Co można dodać do powideł? Dodatkowy składnik wydobędzie smak owoców

Do przygotowania powideł najlepiej wybrać bardzo dojrzałe owoce. Dzięki temu możemy praktycznie zrezygnować z dodatku cukru. Wiele osób nie słodzi ich wcale, a wersja wytrawna stanowi dodatek do mięsnych potraw. Jeśli jednak zabierasz się za śliwki z myślą o nadzieniu do pączków czy ciast, koniecznie wsyp ok. 80 g cukru na kilogram owoców.

Sekretnym składnikiem powideł jest ocet jabłkowy. To właśnie on odpowiada za podkręcenie aromatu śliwek. Jednak to nie wszystko. Ocet działa jako naturalny konserwant -przedłuża trwałość przetworów i pomaga zachować ich świeżość na dłużej. Zapobiega również przywieraniu owoców do dna garnka podczas gotowania oraz chroni powidła przed brązowieniem w słoiku.

Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe Fot. Westend61/iStock

Jak się robi powidła ze śliwek? Z tym przepisem osiągniesz sukces

Najpyszniejsze powidła charakteryzują się słodyczą z lekko kwaskowym posmakiem. Ich przygotowanie zajmie ci dwa dni, dlatego weź to pod uwagę, planując tygodniowe zajęcia. Składniki, których będziesz potrzebować, to:

  • 7 kg dojrzałych śliwek węgierek,
  • 600 g cukru (z powodzeniem można zamienić go na ksylitol),
  • 3 łyżki octu jabłkowego.

Na początku dokładnie umyj śliwki, przekrój je na pół i usuń pestki. Umieść owoce w dużym garnku z grubym dnem, tak by zajmowały maksymalnie 3/4 jego pojemności. W razie potrzeby możesz podzielić śliwki na dwa naczynia. Polej je octem i postaw garnek na małym ogniu. Po około 15-20 minutach śliwki zaczną puszczać sok – od tego momentu regularnie mieszaj, aby zapobiec przywieraniu. Gotuj przez 5 godzin, po czym odstaw do ostygnięcia. Następnego dnia kontynuuj gotowanie, aż masa wyraźnie zgęstnieje i zmniejszy swoją objętość. Dodaj cukier i dobrze wymieszaj. Po 30-40 minutach przełóż powidła do wyparzonych słoików i pasteryzuj w piekarniku przez 15 minut w temperaturze 110°C.

PORADA! Jeśli wolisz powidła o gładkiej konsystencji, na koniec gotowania możesz użyć blendera ręcznego i je zmiksować.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.