Zapomniany hit barów mlecznych PRL-u wraca do łask. Jak zrobić kotlet pożarski? Bije mielone na głowę

Kotlet pożarski to jeden z kuchennych hitów PRL-u. Był ulubionym daniem w wielu barach mlecznych, szkolnych stołówkach, ale też w domach. W ostatnich latach zapomniany dziś wraca do łask. To świetny pomysł na obiad. Jak zrobić kotlety pożarskie? Przepis jest banalny, choć nieco pracochłonny.

Historia kotletów pożarskich sięga XIX wieku, choć wtedy podawano je w nieco inny sposób. Były to np. piersi kurczaka nadziewane farszem z cielęciny albo wątróbki, a potem także ubite w moździerzu i nadziane mięso drobiowe uformowane w charakterystyczny kształt udka i owinięte wokół oczyszczonej kostki. Co do kotleta pożarskiego? Dziś idealnie smakują z tłuczonymi ziemniaczkami, pieczonymi warzywami, kopytkami, kluskami śląskimi z dodatkiem zestawu ulubionych surówek, buraczków zasmażanych, a nawet sosu tzatziki. A jak je zrobić?

Zobacz wideo To nie herezja, a przepyszne kotlety. Główny składnik was zszokuje

Czym się różni kotlet mielony od pożarskiego? Mięso to nie koniec

Kotlet pożarski na pierwszy rzut oka przypomina mielone, ale to tylko pozory. Oba dania różnią się nie tylko mięsem, lecz także jego przygotowaniem. Z czego robione są kotlety pożarskie? Przepis podstawowy to mięso drobiowe lub drób w połączeniu z cielęciną, bardzo drobno siekane jak na tatar, a do środka dodaje się namoczoną w mleku albo bulionie bułkę.

Jak się robi kotlet pożarski? Przepis jest prosty

Do zrobienia kotletów pożarskich będziesz potrzebować 500 g mięsa drobiowego, najlepiej z piersi kurczaka. Oprócz tego przygotuj także:

  • pół bułki kajzerki i pół szklanki mleka,
  • 100 g bułki tartej,
  • 1 jajko,
  • spora garść siekanej natki pietruszki,
  • sól i pieprz do smaku, opcjonalnie pieprz ziołowy,
  • olej do smażenia.
Kotlet pożarski robił swego czasu furorę w barach mlecznych
Kotlet pożarski robił swego czasu furorę w barach mlecznych fot. lisaaMC / iStock.com

Bułkę namocz w mleku. Mięso drobiowe oczyść z żyłek i chrząstek, osusz i drobno pokrój nożem lub rozdrobnij w malakserze. Uważaj, by nie przesadzić i nie zrobić papki. Przerzuć do miski, wbij jedno jajko, pietruszkę, odciśniętą wcześniej namoczoną bułkę, sól i pieprz. Ręką bardzo dokładnie wymieszaj wszystko tak, by składniki były dobrze połączone i gładkie. Jeśli masa jest zbyt luźna, dorzuć odrobinę bułki tartej. Z mięsa uformuj niewielkie i lekko spłaszczone kotlety. Obtocz je w bułce tartej, na patelni rozgrzej olej. Smaż na średnim ogniu po obu stronach, aż się zarumienią i będą złociste.

PORADA! Zamiast bułki tartej do obtaczania możesz wykorzystać domowe grzanki. Bułkę kajzerkę przekrój w plastry, wyjmij miękką część. Posiekaj ją drobno, w drobną kostkę pokrój także skórkę. Możesz też rozdrobnić ją w malakserze. Rozgrzej suchą (!) patelnię, wrzuć bułkę i praż przez 10-15 minut na średniej mocy, aż się podsuszą. Odstaw do przestudzenia i pokrusz na mniejsze kawałki.

Więcej o: