"Chleb u mnie w pobliżu kosztuje 2,99 zł". Tak twierdzi prezes NBP. Czy to możliwe w dobie inflacji?

Na początku stycznia 2023 r. prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że znalazł chleb, który kosztował jedynie 2,99 zł. Aktualne ceny chleba zaczynają się od 3,90 zł, a średnio za bochenek trzeba zapłacić 5,60 zł.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, przyznał na konferencji prasowej w styczniu bieżącego roku, że w sklepie u siebie w pobliżu znalazł chleb w cenie 2,99 zł. Twierdził też, że niektóre media straszą ekstremalnymi podwyżkami cen. Piekarze przyznają jednak, że w tym momencie to raczej niemożliwe, żeby bochenek chleba kosztował tak mało.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 142

Podobno tyle kosztował chleb baltonowski

Szef NBP podczas konferencji na początku stycznia 2023 r. mówił, że znalazł chleb, który kosztował 2,99 zł, a jego współpracownicy wybrali się do innej sieci sklepów i znaleźli chleb w cenie 2,64 zł. Chodziło o zwykły chleb baltonowski. Opowiedział o tym z powodu licznych informacji medialnych dotyczących horrendalnie wysokich cen chleba. 

Adam Glapiński wyjaśniał, że:

W jednej telewizji histerycznie powtarzano, że najtańszy chleb jest po 5 zł i ludzie nie będą mieli (pieniędzy - red.) na chleb. Po co takie głupstwa mówić? Ja rozumiem, że różni ludzie, że kupują bochenek chleba za 30 zł z jakimiś orzechami, pestkami, bezglutenowy. Mają pieniądze, kupują, niech sobie kupują, smacznego. Ale zwykły chleb tyle kosztuje, ile kosztuje.

Pączki z serka homogenizowanego - przepis (zdjęcie ilustracyjne)Pączki z serka homogenizowanego - przepis. Robi się je błyskawicznie

Piekarze zaznaczają, że porównywanie cen pieczywa w piekarni z cenami w supermarketach mija się z celem

Trudno jest porównywać ceny chleba, który kupujemy w piekarniach z cenami pieczywa w popularnych sieciach sklepów. Obecnie koszt produkcji chleba rośnie. Drożejąca mąka, drożdże i inne surowce sprawiają, że ceny chleba są coraz wyższe. Do tego dochodzą jeszcze podwyżki cen gazu i energii elektrycznej. Chleb produkowany przemysłowo będzie z pewnością małowartościowy i nie będzie posiadał wiele walorów zdrowotnych. 

Ceny chleba w ostatnich latach były zdecydowanie niższe

Warto dodać, że w ciągu ostatnich kilku lat chleb podrożał niemal o cztery złote. W połowie 2020 roku średnia cena chleba wynosiła 5,71 zł. W sierpniu 2021 r. kosztował średnio 6,52 zł. Aktualnie za bochenek średnio trzeba zapłacić 9,59 zł. Od roku, w którym wybuchła pandemia koronawirusa, ceny pieczywa wzrosły średnio o 44 proc.

ciasto marchewkoweCiasto marchewkowe. Szybki i prosty przepis wprawi kubki smakowe w ekstazę

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: