Sezon na truskawki trwa w najlepsze. Dla jednych pyszne i zdrowe innym mogą poważnie zaszkodzić

Na bazarkach już pojawiają się pierwsze polskie truskawki. To chyba jeden z najbardziej wyczekiwanych sezonowych owoców, którymi zajada się każdy Polak. Soczyste i słodkie, będące bogatym źródłem witamin, nie każdemu dobrze służą. Sprawdź, czy powinieneś zajadać się nimi całe lato.

Truskawki zawsze wywołują na naszych ustach uśmiech, pięknie czerwone i soczyste to dla wielu z nas smak dzieciństwa i zapowiedź upalnego lata. Choć są prawdziwą bombą witamin i w wielu schorzeniach poleca się jeść te owoce sezonowe, to nie każdy powinien się nimi delektować. Zawarte w nich substancje wśród niektórych osób mogą niekorzystnie wypływać na organizm. Dowiedz się, dla kogo są istotne, a kto powinien sobie odpuścić.

Zobacz wideo Truskawka to tak naprawdę poziomka! I na dodatek... ananasowa

Kilka powodów, aby jeść truskawki

Już od maja można cieszyć się pierwszymi polskimi owocami sezonowymi. Czasu na delektowanie się tym skarbem ziemi trwa zdecydowanie za krótko. Warto jednak sięgać po truskawki przez cały rok, nawet te mrożone. Są bowiem prawdziwą bombą witaminową, ponieważ zawierają witaminy z grupy A, która wspomaga budowę tkanki kostnej oraz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku, oraz produkcji hormonów w naszym organizmie. Zawarte w truskawkach witamina C i B odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu nerwowego chroniąc organizm przed wolnymi rodnikami, co minimalizuje uszkodzenie komórek powstałych w wyniku chorób czy procesów starzenia.

Ponadto witamina C potrafi obniżać ciśnienie i reguluje stężenie glukozy we krwi. Truskawki są również źródłem pektyny, czyli błonnika rozpuszczalnego, który wspomaga trawienie i zapewnia przyjemne uczucie sytości w naszym żołądku. Polecane są w diecie odchudzającej, ponieważ są owocami o niskim indeksie glikemicznym, a co za tym idzie, nie powodują intensywnego wzrostu stężenia glukozy we krwi po spożytym posiłku. Dodatkowo zalecane są w mniejszych ilościach osobom zmagającym się z cukrzycą i insulinoopornością. Na dodatek warto wspomnieć, że truskawki dzięki zawartości bromeliny, zbawiennie wpływają na nadmiar wody w naszym organizmie i wspomagają walkę z cellulitem.

Prawdziwa bomba witamin nie dla każdego

Niektóre substancje zawarte w tych pysznych sezonowych owocach mogą szkodzić niektórym z nas. Warto zweryfikować, czy spożywanie truskawek nie niweluje działania branych przez nas leków. Nie tylko alergicy powinni wycofać truskawki z codziennej diety. Poza cennymi wartościami odżywczymi truskawki zawierają również kwas szczawiowy, występujący także w między innymi rabarbarze. Wystrzegać się go powinny wszystkie osoby cierpiące na kamicę nerkową. Zawarta w truskawkach witamina K wpływa na krzepliwość krwi, dlatego owoce te nie są zalecane osobom, które przyjmują leki zakrzepowe. Aspiryna, leki przeciwpłytkowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne połączone z truskawkami mogą skutkować nasileniem działań niepożądanych, sprawa tyczy się również osób ze zdiagnozowanym zespołem jelita wrażliwego. To, co jednym pomaga, innym szkodzi, zawarta w nich witamina C obniża ciśnienie, zatem osoby z niskim ciśnieniem tętniczym powinny ograniczać ich spożycie. Również osoby cierpiące na wrzody żołądka powinny wykluczyć je ze swojej diety. W każdym jednak przypadku zawsze warto skonsultować spożycie truskawek ze swoim lekarzem.

Więcej o: