Więcej przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli chodzi o śledzie w occie i ogólnie o ryby serwowane w takiej postaci, trzeba wiedzieć jedną rzecz - łatwo przedobrzyć. Oczywiście każdy ma inny gust i upodobania smakowe, jednak chyba nikt nie chce, by jego ryby nie smakowały rybą, a samym octem. Na szczęście my dziś zdradzimy wam przepis na najlepszą zalewę octową do ryb.
Proporcje są banalne, ale jeśli wylecą ci z głowy - żaden problem. Wystarczy, że spojrzysz na swoją dłoń, która (mam nadzieję) ma pięć palców. Kciuk - to szklanka octu, pozostałe cztery palce - szklanki wody. Zatem zasada jest jasna, żeby ryby w occie smakowały idealnie, proporcje wynoszą 1:5. Do tego przyprawy i szczypta cukru i mamy idealną przystawkę na święta i inne uroczystości.
Najlepsza zalewa do ryb w occie - przepis nie tylko na święta
Składniki:
- 1 szklanka octu spirytusowego
- 4 szklanki wody
- 6-8 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- płaska łyżka cukru
- kilka białych cebul posiekanych w piórka
- ryby - albo filety śledziowe a la matias lub smażone w panierce kawałki karpia lub np. dorsza
Sposób wykonania:
- Z racji tego, że zalewa robi się praktycznie sama, najpierw zajmij się rybami. W zależności od tego, co chcesz przygotować, zacznij odpowiednio wcześnie. Jeśli używasz śledzi, wcześniej je wymocz w wodzie lub maślance, by pozbyć się nadmiaru soli. Jeśli używasz karpia, najpierw usmaż kawałki ryby obtoczone w mące lub bułce tartej i pozostaw do lekkiego ostudzenia.
- Do garnka wlej wodę i ocet. Dodaj przyprawy i zagotuj. Kiedy zalewa zawrze, wyłącz palnik i dodaj cebulę posiekaną w piórka lub półpiórka - masz dowolność. Następnie pozostaw zalewę do ostygnięcia.
- Przygotuj czyste, najlepiej wyparzone słoje i włóż do nich rybę. Następnie zalej zalewą i nie żałuj cebuli. Wieczko słoja przykryj pokrywką lub talerzem i odstaw chłodne miejsce, może być do lodówki. Pozostaw na dobę, by całość nabrała odpowiedniego smaku. Później możesz już zajadać.
Ryby w occie możesz zrobić także w nieco inny sposób. Nie musisz parzyć cebuli w zalewie - możesz układać warstwowo na przemian kawałki ryby i cebulę i dopiero wówczas zalać wszystko zalewą octową.