Jak wyparzyć słoik w piekarniku, aby przetwory były trwałe i na długo zachowały smak?

Jak wyparzyć słoik w piekarniku? Z pozoru proste zadanie jest niezwykle ważne. Nie dość dobrze wyparzone naczynie może oznaczać, że nasza praca pójdzie na marne, a wraz z nią całe nasze zapasy.

Wyparzanie słoików. Po co to robić?

Wyparzanie słoików - po co właściwie jest potrzebne? Chcąc zrobić domowe przetwory, należy najpierw zadbać o to, aby dobrze przygotować naczynia, w których zamierza się je przetrzymywać. Warto pamiętać, że jedynie odpowiednio oczyszczone z bakterii powierzchnie do przechowywania weków, pozwolą długo się nimi cieszyć. W przeciwnym razie okres przydatności do spożycia najprawdopodobniej skróci się. Wnętrze słoika będzie zaś narażone na rozmaite procesy, które mogą uczynić zawarte w nim pyszności absolutnie niejadalnymi. W kuchni z powodzeniem możemy używać:

  • słoików twist off (podłużne, z metalową zakrętką)
  • słoiki typu weck (ze szklaną pokrywką, spinkami i gumką)
  • butelek

Wielką zaletą wyparzonych słoików jest to, że można je wielokrotnie stosować. Raz zakupione, dzięki cieplnemu zabezpieczeniu przed bakteriami, mogą służyć dłużej, niż przez jeden sezon. Warto jednak pamiętać, że nie można używać słoików pękniętych, wyszczerbionych lub ze śladami rdzy czy zagięciami na pokrywce. Za każdym razem, gdy na przykład zepsuciu ulegnie pokrywka, można bez problemu zakupić do słoika nową, co jest bardziej ekologiczne i tańsze. 

Jak wyparzać słoiki: kilka podstawowych rad

Jak wyparzać słoiki krok po kroku? Przede wszystkim przed samym procesem działania wysokiej temperatury, trzeba się zastosować do kilku podstawowych zasad. Podłużne słoiki twist off, najlepiej nadają się do wyparzania z uwagi na stosunkowo regularne kształty i małą ilość zakątków, gdzie mogłyby przetrwać niepożądane substancje. Świetnie nadadzą się choćby do robienia zapasów warzywnych lub przechowywania sałatek. Słoiki typu weck to z kolei dobry pomysł dla osób, które pragną mieć w spiżarni przetwory owocowe, takie jak różnego rodzaju dżemy. Trzeba jednak pamiętać, że sterylizacja gumowych części za pomocą wysokiej temperatury, nie jest najlepszym pomysłem. O ile nie zniszczy ich, to na pewno osłabi i skróci okres przydatności. Butelki są również podatne na wyparzanie, to świetne naczynia do przechowywania soków lub gęstych galaretek

Zobacz wideo Jak usunąć etykiety ze słoików?

Jak wyparzyć słoik w piekarniku? Przygotowanie

Jak wyparzyć słoik w piekarniku? Niezbędne jest przygotowanie proporcjonalnych naczyń w stosunku do tego, co ma się w nich znaleźć. Następnie należy:

  1. Starannie umyć słoiki detergentem, następnie spłukać je pod bieżącą wodą
  2. Dokładnie osuszyć
  3. Umieścić koniecznie w zimnym piekarniku
  4. Stopniowo podgrzewać do temperatury 100 stopni Celsjusza (zginie w niej większość bakterii i niepotrzebnych substancji)
  5. Po wyłączeniu piekarnika odczekać do ostudzenia

Jak wyparzyć słoiki, aby przedłużyć przydatność do spożycia produktów w środku?

Jak wyparzyć słoiki, aby jedzenie w nich długo nadawało się do spożycia? Należy przede wszystkim zadbać o szczegóły, które są bardzo ważne. Niewiele przyjdzie nam z tego, że dobrze przeprowadzimy proces wyparzania, jeśli pozostawimy choćby drobne nieczystości na elementach gumowych lub metalowych. Należy je wyparzyć w gorącej wodzie (metal) lub dokładnie umyć (guma). Ważne, aby w całym procesie wyparzania w piekarniku nie używać naczyń mokrych lub zimnych. Różnica temperatury lub wilgoć mogą doprowadzić do pęknięcia szkła w bardzo gorącym piecu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.