Ile kalorii ma piwo? Które jest mniej kaloryczne: jasne czy ciemne?

Ile kalorii ma piwo? Bardziej kaloryczne jest piwo jasne, a może ciemne? Czy można spożywać je w trakcie diety? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Ile kalorii ma piwo - co warto wziąć pod uwagę?

Ile kalorii ma piwo? Przyjmuje się w dużym uproszczeniu, że 100 g piwa zawiera w sobie 49 kcal. Ważna jest zawartość alkoholu, jakiego słodu i dodatków użyto, ale przede wszystkim to, że ten złocisty trunek bardzo wzmaga apetyt i właśnie to może okazać się dla naszej diety i wagi bardzo niebezpieczne. Musimy drobiazgowo zadbać o to, aby przekąski spożywane w trakcie picia nie były nazbyt kaloryczne. Alkohol pobudza przede wszystkim ochotę na jedzenie o bardzo wyrazistym smaku. Nic więc dziwnego, że sięgamy wówczas po to, co ostre, tłuste i słone. Zamiast chipsów, paluszków słonych lub orzeszków nauczmy się spożywać chude wędliny lub owoce. W każdym razie warto przygotować jakieś przekąski w wersji dietetycznej. 

Zobacz też: Czy alkohol, który dodamy do potrawy, całkowicie wyparuje z niej w trakcie gotowania? Wyjaśniamy

Ile kalorii ma piwo jasne?

Amatorzy picia jasnego piwa mogą być stosunkowo spokojni spożywając ulubiony trunek. Pół litra jasnego piwa zawiera około 245 kcal. Łatwo można jednak ulec wrażeniu, że każde jasne piwo jest stosunkowo mało kaloryczne. Ogromne znaczenie mają jednak używane przy produkcji dodatki. Napój alkoholowy tej klasy wzbogacony o soki owocowe będzie miał nawet o 30 kcal więcej w przeliczeniu na pół litra. A ile kalorii ma piwo jasne bezalkoholowe? Znacznie mniej, po wypiciu jednej standardowej butelki dostarczymy sobie ok. 185 kcal. 

Ile kalorii ma piwo ciemne?

Znacznie bardziej ponuro maluje się sprawa w przypadku zawartości kalorycznej piwa ciemnego. Ile dokładnie ma ono kalorii? Wypicie półlitrowej butelki trunku to z reguły około 340 kcal. Jest to więc wyraźnie więcej, niż w przypadku piwa jasnego. W każdym razie w trakcie diety, jeśli już tak postanowimy, sięgnijmy lepiej po piwo jasne. 

Zobacz wideo Trzy proste myki, które przydadzą się podczas piwa w plenerze

Kalorie: piwo i inne alkohole

Który z popularnych trunków ma najwięcej kalorii? Piwo, wódka a może wino? Czy amatorzy wina lub mocniejszych alkoholi powinni się ich wystrzegać będąc na diecie? Oto dane dotyczące kaloryczności poszczególnych napojów alkoholowych:

  • wino słodkie czerwone to 115 kcal w jednym kieliszku (120 ml)
  • wino słodkie białe to 110 kcal w kieliszku (120 ml)
  • wino półsłodkie to 90-92 kcal w kieliszku (120 ml)
  • wino wytrawne to 80 kcal w kieliszku (120 ml)
  • rum posiada 120 kcal w kieliszku (50 ml)
  • czysta wódka to 110 kcal w kieliszku (50 ml)

Wszystkie alkohole są więc dosyć kaloryczne i należy się ich wystrzegać w trakcie odbywania diety. Z drugiej strony - piwo nie jest jednak najbardziej kalorycznym alkoholem. Za każdym razem są to puste kalorie, które nie będą w żaden sposób potrzebne podczas diety, nie dadzą również poczucia sytości. Dostarczając sobie kalorii w płynie jeszcze trudniej będzie nam przestrzegać reżimu żywieniowego wynikającego z diety. Trzeba też pamiętać, że duże ilości spożytego alkoholu sprzyjają utracie samokontroli. Ta zaś jest konieczna szczególnie w sytuacji przestrzegania diety.   

Zobacz też: Najlepsze piwa świata wybrane. W czołówce aż 28 piw z Polski!

Więcej o: