Przepis na pączki tradycyjne, który przywoła wspomnienia z dzieciństwa

Uwielbiamy pączki, a najlepsze pamiętamy z czasów dzieciństwa. Często nasze babcie robiły własnoręcznie pączki tradycyjne - wyrośnięte, lekkie i puszyste, obficie wypełnione domową konfiturą. Przepis na pączki idealny na Tłusty Czwartek oraz imprezy karnawałowe.

Przepis na tradycyjne pączki domowe

Słodki, puszysty, wypełniony aromatyczną konfiturą, polany lukrem lub posypany cukrem pudrem - symbol karnawałowych przyjemności. Nawet sceptycy sięgają w karnawale po symbolicznego pączka. Choć pączki reprezentują desery bardzo kaloryczne, warto sięgnąć choćby po jednego. Tradycyjnie są smażone na smalcu lub na oleju roślinnym. Najlepszy przepis na pączki tradycyjne - uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Czas przygotowania: ok. 1 godzina

Czas smażenia: 30 minut

Liczba porcji: około 17 pączków

Pączki domowe: przepis

Składniki na pączki:

  • 500 g mąki pszennej - około 3 szklanki
  • 250 ml ciepłego mleka
  • 4 żółtka średnich jajek
  • 40 g cukru - około 3 pełne łyżki
  • 25 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych
  • 1/4 kostki masła - 50 g
  • szczypta soli
  • 2 łyżki spirytusu lub rumu - można pominąć
  • 1 litr oleju lub smalcu do smażenia pączków
Zobacz wideo Polecamy ten przepis:

Pozostałe dodatki:

  • 80 g dowolnej marmolady do nadziewania pączków, na przykład owocowa lub różana
  • 80 g kandyzowanej skórki pomarańczy – opcjonalnie, jeśli użyjemy lukru do pączków
  • wedle uznania - cukier puder do posypania pączków lub lukier.

Składniki na lukier cytrynowy:

  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 10 łyżek cukru pudru 

Wykonanie pączków:

1. Jajka wyjmij wcześniej z lodówki. Mleko lekko podgrzej, a masło rozpuść w rondelku na małej mocy palnika lub roztop je w mikrofalówce i odstaw do przestudzenia. 

2. Zaczyn: ze składników na ciasto odmierz po łyżce mąki, cukru oraz 3 łyżki ciepłego mleka i całe 25 gramów świeżych drożdży. Drożdże wymieszaj z resztą składników, a na koniec przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na minimum 15 minut. Zaczyn powinien urosnąć i bardzo się spienić (w razie potrzeby poczekaj jeszcze 10 minut).

3. W dużej misce umieść niecałe 500 gramów mąki pszennej (minus łyżka użyta do zaczynu). Dodaj szczyptę soli, cztery żółtka jajek, 50 gramów roztopionego i przestudzonego masła oraz pozostałe dwie łyżki cukru. 

4. Następnie wlej niecałą szklankę ciepłego mleka (minus 3 łyżki użyte do zrobienia zaczynu) oraz zaczyn. W tym momencie możesz też dodać alkohol. Wlej dwie łyżki spirytusu, rumu lub wódki. Wysokoprocentowy alkohol dodany do ciasta sprawia, że pączki podczas smażenia chłoną mniej tłuszczu. Oczywiście możemy pominąć ten krok z dodatkiem alkoholu. 

5. Wymieszaj wszystkie składniki i zacznij wyrabiać ciasto na pączki. Możemy wyrobić ciasto dłońmi, ale też mikserem z hakami. Ciasto wyrabiaj tak minimum 5 minut. Ciasto po wyrabianiu powinno być jednolite, jednak dość lepkie i luźne, gdzie powinno nadal przyklejać się do ścianek miski. 

6. Takie ciasto zostaw w tej samej misce i przykryj najlepiej ściereczką bawełnianą lub folią. Odstaw do wyrastania na minimum godzinę. Po godzinie ciasto powinno ładnie wyrosnąć. 

7. Po upływie godziny przygotuj miejsce na wyrośnięte ciasto: czysty blat lub stolnicę oraz wałek i szklankę o średnicy 7 cm. 

8. Puszyste ciasto rozwałkuj delikatnie na grubość około 2,5 cm. Szklanką wycinaj pączki. Układaj je jeden obok drugiego na lekko oprószonej mąką desce. Ciasto po wycięciu ponownie lekko zagniataj, wałkuj i wycinaj krążki. Staraj się używać jak najmniej mąki do podsypywania ciasta. Tak przygotowane pączki przykryte ściereczką bawełnianą odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.

9. Jeśli planujesz nadziewać pączki marmoladą, to możesz to zrobić po usmażeniu pączków, tak jest łatwiej i szybciej. Przygotuj sobie szeroką plastikową strzykawkę (taka bez igły) lub jednorazowy, wąski worek cukierniczy. W woreczku umieść wcześniej wymieszaną marmoladę i wstrzyknij ją z boku do każdego pączka. 

10. Podczas wyrastania pączków przygotuj średniej wielości garnek. Wlej do niego minimum 700 ml świeżego oleju roślinnego o wysokiej temperaturze spalania (olej rzepakowy).

11. Smażymy z obu stron na złoto-brązowy kolor. Odwracając patyczkiem do szaszłyków. Pączki jeszcze rosną w garnku, dlatego powinny swobodnie w nim pływać. Smaż je na rumiano po około 2-3 minuty na stronę. Jeśli pączki za szybko się rumienią, to zmniejsz moc palnika, aby nie były surowe w środku. 

12. Wyjmujemy je na ręcznik papierowy, aby odsączyć z nadmiar oleju. 

Jeśli zamierzamy lukrować, najlepiej zrobić kiedy są jeszcze lekko ciepłe. Wtedy lukier ładnie rozprowadzi na każdym pączku i możemy posypać kandyzowaną skórką pomarańczy.

Pączki możemy też posypać cukrem pudrem, wtedy wykonujemy to na przestudzonych pączkach, aby cukier puder się nie rozpuścił. 

Smacznego!

Zobacz też inne przepisy na karnawałowe słodkości:

Więcej o: