Przepis na pikle z ogórków. Aromatyczna i chrupiąca przekąska z sezonowych warzyw zamknięta w słoiku

Sezonowe warzywa to idealny składnik dla wielu domowych i smacznych przetworów. Jednym z nich jest przepis na pikle z ogórków, który nie tylko ma wyjątkowy smak, ale także skrywa wiele cennych wartości odżywczych. Smak lat zamknięty w słoiku, będzie ciekawym i aromatycznym dodatkiem w twojej spiżarni.

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe przetwory nie mają sobie równych - to prawdziwy rarytas skryty w spiżarni, ale także powód do dumy, każdego kucharza. Wśród najpopularniejszych przepisów są także nieco mniej znane, lecz równie smaczne. Pikle z ogórków to ciekawa alternatywa dla kiszonych czy małosolnych. Przepis jest bardzo prosty, a efekt wyjątkowo smaczny. 

Przepis na pikle z ogórków - letni rarytas zamknięty w słoiku

Pikle z ogórków to obowiązkowy składnik każdej spiżarnii - co prawda przepisy nieco różnią się, w poszczególnych regionach kraju jednak efekt niemal zawsze jest równie pyszny. Domowe przetwory możemy przygotować na kilka sposobów - wersja klasyczna skupia się na samych ogórkach i aromatycznej zalewie na bazie wody, octu i przypraw. W wielu domach przygotowuje się także nico inną recepturę - do ogórków dodaje się także inne warzywa takie jak marchew czy cebula, a całość przypomina sałatkę

Sposobów na to jak zrobić pikle z ogórków jest naprawdę wiele. Wystarczy przejrzeć blogi, przepisy lub książki kulinarne, by się o tym przekonać. Warto zatem wybrać swój ulubiony i przygotować zapas aromatycznych pikli na zimę. 

Zobacz wideo Pikle z awokado. Przepis na wspaniałą przystawkę w słoiku

Pikle z ogórków - tradycyjny przepis babci

Składniki:

  • 2 kg ogórków,
  • 4 marchewki,
  • pieprz ziarnisty,
  • ziele angielskie,
  • gorczyca,

Składniki na zalewę: 

  • 2,5 szklanki wody,
  • szklanka octu 10 proc.,
  • szklanka cukru,
  • 2 łyżki soli,
  • łyżka miodu. 

Sposób przygotowania: 

  1. Na wstępie warto wspomnieć, by zakupić małe i jędrne ogórki, bez skaz i przebarwień. 
  2. Ogórki dokładnie myjemy, a następnie obieramy ze skórki i kroimy wzdłuż na cztery części. 
  3. Warzywa układamy pionowo w słoikach. Ważne, by ogórki były dosyć mocno ściśnięte. 
  4. Do każdego słoika wsypujemy pół łyżeczki gorczycy, trzy ziarna pieprzu, dwa ziarna ziela angielskiego, oraz po dwie ósemki marchewki.
  5. Przygotowujemy zalewę - do garnka wlewamy wodę, ocet, wsypujemy cukier, sól i zagotowujemy. Pod koniec gotowania, dodajemy miód i czekamy, aż się rozpuści. 
  6. Zalewę studzimy i zalewamy nią ogórki w słoikach. Naczynie dokładnie zamykamy i pasteryzujemy około ośmiu minut. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA