Jak oddzielić białko od żółtka? Już nigdy nie będziesz mieć z tym nawet najmniejszych problemów

Jak oddzielić białko od żółtka? Ten problem towarzyszy wielu osobom, które lubią gotować. Zwłaszcza piekąc ciasta - wiele przepisów wymaga samych żółtek. Tylko jak sprawnie oddzielić białko od żółtka, jednocześnie nie mieszając ich ze sobą? Na szczęście są metody. Zobaczcie sami.

 Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo O czym informują oznaczenia na jajkach i jak wybrać jajo idealne?

Białka są potrzebne do ubicia piany bądź do upieczenia bezy. Z kolei samo żółtko ma wiele zastosowań w kuchni, szczególnie jako składnik wypieków. Niestety, żeby cieszyć się takimi specjałami, trzeba umiejętnie rozdzielić części jajka. Pół biedy, gdy nie zależy nam na nienaruszonym żółtku. Gorzej, gdy ma być ono w całości. Ale bez paniki - mamy kilka skutecznych metod na oddzielenie białka od żółtka. 

Jak oddzielić białko od żółtka? Oto szybkie i wygodne sposoby

Pierwszym sposobem są własne dłonie. Wbij jajko na swoją dłoń, po czym delikatnie poruszaj ręką, aby białko spłynęło do naczynia stojącego niżej. Ta metoda wymaga jednak nieco zręczności.

Metoda uszczypnięcia to drugie rozwiązanie, jakie proponujemy. Oddzielenie żółtka od białka można przeprowadzić na różne sposoby:

  • wytrzyj palce w kawałek chleba - palce staną się suche, dzięki czemu możesz chwycić żółtko i je delikatnie przenieść do innego naczynia,
  • potrzyj palcami o obrany czosnek - sprawia, że żółtko przylepi się do palców, co umożliwi przeniesienie go do drugiej miseczki. Sposób nie nadaje się, gdy robisz słodkie danie,
  • idealnie suche palce - tak też możesz uszczypnąć i przenieść żółtko. Tylko jajko musi być naprawdę świeże.

Kolejna metoda to przelewanie żółtka między skorupkami jaj. Jest prosta, niestety wymaga też trochę czasu i zręczności. Łatwo też uszkodzić żółtko w ten sposób.

Oddzielając białko od żółtka, można też pomóc sobie pewnymi przyborami:

  • sitkiem (zwykłym o drobnych oczkach lub specjalnym do jajek) - to dobre rozwiązanie szczególnie dla małych jaj, np. przepiórczych,
  • butelką (plastikową)  - ściśnij boki butelki, zbliż wylot szyjki do żółtka i rozluźnij uścisk. Powinno się zassać do środka,
  • lejkiem - lejek działa podobnie jak dłoń, tylko precyzyjniej. Wbij jajko do lejka i kręć nim (szybko, ale delikatnie), aby białko spłynęło do naczynia stojącego niżej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.