Przepis na kluski śląskie prosto od babci Krysi. Metoda 1:4 gwarantuje sprężyste i jędrne ciasto

Tradycyjny przepis na kluski śląskie opiera się na prostych produktach, ale kluczowe jest zachowanie odpowiednich proporcji. Jeśli chcesz, by ciasto wyszło sprężyste, delikatne i miękkie wypróbuj metodę 1:4. Efekt rozpływa się w ustach, a smak nie odstaje od tych ze śląskiego domu.

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kluski śląskie są rewelacyjnym dodatkiem do obiadu, np. rolady wołowej, zrazów, pieczeni. Częstą zmorą jest twarde lub zbyt kleiste ciasto. Z naszym przepisem tradycyjny, śląski rarytas z pewnością się uda. Kluczem smaku są odpowiednio zachowane proporcje. 

Przepis na kluski śląskie prosto od babci Krysi

Menu śląskie to przede wszystkim rolady, czerwona kapusta, pieczenie i kluski śląskie. Aby ziemniaczane kluski smakowały perfekcyjnie, ważne jest, by skorzystać ze sprawdzonego przepisu. Tradycyjna i znana od lat metoda czwórki jest łatwa do zapamiętania, a efekt niemal zawsze pysznie smakuje. Sprężyste kluski śląskie rozpływają się w ustach. Podane z dodatkiem sosu wypadają bezkonkurencyjnie. 

Ciasto na kluski śląskie jest bardzo łatwe w przygotowaniu. Metoda 1:4 gwarantuje, że smakiem będą przypominać te ze śląskiej, tradycyjnej kuchni. Ważne, by pamiętać o skorzystaniu z ziemniaków  klasycznych, a więc ani za bardzo wodnistych, ani zbyt mącznych. Odpowiednie proporcje mąki, jajek i soli tworzą idealne połączenie. Wystarczy tylko zagnieść ciasto uformować małe kuleczki i wykonać kluczowy ruch - na środku kluski zrobić dziurkę. 

Zobacz wideo Szybkie kluski - cóż, że ze Śląska

Kluski śląskie - tradycyjny przepis metodą czwórki 

Składniki: 

  • 500 g ugotowanych, przestudzonych ziemniaków, 
  • 2 szklanki mąki ziemniaczanej,
  • jajko,
  • sól.

Sposób przygotowania: 

  1. Ugotowane ziemniaki dokładnie tłuczemy i pozostawiamy do ostudzenia.
  2. Ziemniaki przedkładamy na talerz lub stolnicę. Formujemy koło lub kwadrat, dzielimy na cztery części. Jedną z nich delikatnie odkrajamy i nakładamy na pozostałe. 
  3. W puste miejsce nasypujemy mąkę. Dodajemy także jajko i odrobinę soli. 
  4. Ugniatamy ciasto i formujemy kulę. 
  5. Odrywamy małe kawałki ciasta i formujemy w dłoniach małe kluseczki. Na środku każdej z nich robimy  palcem charakterystyczną dziurkę. 
  6. Kluski śląskie gotujemy w osolonej i wrzącej wodzie. Są gotowe kilka minut po wypłynięciu. 
Więcej o: