Planujesz grzybobranie? Wypatruj tych drzew. Lubią je prawdziwki, więc tam znajdziesz ich najwięcej

Wybierając się na grzybobranie, warto się odpowiednio przygotować. Porady doświadczonych grzybiarzy mogą okazać się najlepsze. Jeśli lubujesz się w prawdziwkach, szukaj tego gatunku drzewa - owocne zbiory są gwarantowane. Gdzie z kolei szukać kani, czy kurek?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Owocne zbiory możliwe są często dzięki szczęściu, jednak doświadczeni grzybiarze przez lata wyrobili sobie pewne nawyki i pogłębili wiedzę w tym zakresie. Jak się okazuje, w lesie można znaleźć wiele podpowiedzi, które zdradzają, gdzie rosną dane gatunki grzybów.

Szukasz prawdziwków? Kieruj się tą metodą

Wielu grzybiarzy ma swoje sprawdzone triki i metody wyrobione przez wiele sezonów. Gwarantują one bezwysiłkowe, owocne zbiory oraz kosze pełne leśnych rarytasów. Wiedza na temat poszczególnych gatunków okaże się tu kluczowa bowiem każdy z nich, lubuje się w innych warunkach, podłożu i, jak się okazuje, sąsiadujących roślinach. 

Mowa tu o mikoryzie, czyli zależności poszczególnych gatunków drzew z grzybami. Matka natura sporo może nam zatem podpowiedzieć. Zjawisko polega na współżyciu korzeni lub nasion roślin naczyniowych z grzybami. Rośliny w ten sposób wymieniają się mikroelementami czy związkami organicznymi wytwarzanymi podczas fotosyntezy. Oba gatunki na tym korzystają, a grzybiarze dzięki temu mogą liczyć na podpowiedź i owocne zbiory. 

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Te grzyby lubują się w tych gatunkach drzew

Wybierając się na grzyby, warto zagłębić wiedzę na temat owej mikoryzy bowiem, wskaże nam ona najprawdopodobniej miejsce, gdzie znajdziemy ulubiony gatunek grzybów. Te metoda może okazać się wyjątkowo skuteczna, jeśli zależy nam na zebraniu dużej ilości jednego gatunku np. kurek czy prawdziwków. Gdzie zatem szukać ulubionych, leśnych rarytasów? 

  • Prawdziwek - pod dębami;
  • Podgrzybek brunatny - pod świerkami, bukami, dębami;
  • Kurki - pod świerkami, sosnami, bukami, dębami i brzozami, najczęściej ukryte pod mchem;
  • Borowiki - pod sosnami i świerkami, ale też pod dębami i bukami;
  • Kania - w lasach liściastych, najczęściej pod bukami;
  • Koźlarz - pod brzozami, sosnami, leszczynami, topolami;
  • Rydze - pod sosnami, w dobrze oświetlonych miejscach.
Więcej o:
Copyright © Agora SA