Gruzińskie chaczapuri. Co to takiego i jak je przygotować?

Gruzińskie chaczapuri po dosłownym przetłumaczeniu to "chleb z twarogiem". To tradycyjne danie kuchni kaukaskiej. Region Kaukazu jest pradawnym rejonem pszenicy i serowarstwa. Turyści często zachwycają się właśnie chaczapuri, chociaż wśród miejscowych potrawa uznawana jest za tą "dla uboższych". Jak je przygotować?

Chaczapuri: przepis. Sekret tkwi w cieście

Gruzińskie chaczapuri to tak naprawdę połączenie ciasta na bazie drożdży z serowym nadzieniem. Chaczapuri będzie to zatem nic innego jak chleb z twarogiem (chaczo – twaróg, puri – chleb). Ta prosta potrawa gruzińska jest niezwykle sycąca i stosunkowo łatwa w przygotowaniu. Możemy ją podać zarówno na śniadanie, jak i na obiad, sprawdzi się w wersji na ciepło, jak i po ostygnięciu. Śmiało można powiedzieć, że dla Gruzinów chaczapuri jest jak pizza dla Włochów. 

Poniżej znajdziesz przepis na chaczapuri (porcja dla dwojga)

Składniki: 200g mąki pszennej typ 450, 80 ml ciepłej wody, pół łyżeczki cukru, 10 g świeżych drożdży, 3 jajka rozmiar M, 100 g sera feta, 100 g ricotty, sól, pieprz,

Przygotowanie:

  1. Zaczynamy od przygotowania zaczynu drożdżowego: w miseczce kruszymy drożdże, dodajemy cukier i odrobinę mąki. Zalewamy całość ciepłą (nie gorącą!) wodą i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na kwadrans w ciepłe miejsce.
  2. Na stolnicę wysypujemy mąkę. Dodajemy gotowy rozczyn, sól i zagniatamy energicznie, aż  ciasto stanie się elastyczne i będzie odchodzić od ręki. Odstawiamy do wyrośnięcia – na około pół godziny.
  3. W miseczce rozdrabniamy widelcem sery.
  4. Ciasto ponownie wyrabiamy przez chwilę, a następnie dzielimy na 2 części. 
  5. Z każdej części rozwałkujemy prostokątny placek, a na środek wykładamy rozdrobnione sery. Boki ciasta zwijamy do środka. Końcówki łączymy, aby otrzymać charakterystyczny kształt łódki. 
  6. Przygotowane chaczapuri umieszczamy na blaszce i brzegi smarujemy rozmąconym jajkiem. Pieczemy około 15 minut – do momentu, aż brzegi się porządnie zrumienią - w temperaturze 200°C (góra-dół).
  7. Następnie wyjmujemy chaczapuri i wbijamy na środek całe jajko. Ponownie wstawiamy do piekarnika i pieczemy do momentu kiedy białko się zetnie, lecz żółtko w dalszym ciągu pozostanie płynne. 
Zobacz wideo Chaczapuri - gruzińska pizza w kształcie oka

Kubdari – przepis na gruzińskie chaczapuri z mięsem

Kubdari jest w pewnym sensie odmianą chaczapuri, pochodzącą z regionu Swanetii. Tradycyjne chaczapuri to placek z serem, ale w tym regionie zwykło się podawać go z mięsem lub innymi dodatkami, np. ze szpinakiem, burakami, a nawet z liśćmi pokrzywy! Kubdari podobnie jak chaczapuri ze względu na ciasto drożdżowe i sycący farsz jest idealnym rozwiązaniem na szybkie danie obiadowe.

Składniki na kubdari:

500g mąki pszennej typ 450, 25 g świeżych drożdży, 300 ml ciepłej wody, łyżeczka soli, łyżeczka cukru, łyżka oleju roślinnego, kg mięsa mielonego, średnia cebula, 2-3 ząbki czosnku, kminek, koper, papryka, sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie: 

  1. Przygotowujemy rozczyn drożdżowy: w ciepłej wodzie rozpuszczamy drożdże z dodatkiem łyżki cukru i mąki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce.
  2. Mąkę wysypujemy na stolnicę, dodajemy gotowy rozczyn, olej, sól i szybko zagniatamy na elastyczne ciasto. Formujemy kulę i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 45 minut.
  3. Mięso łączymy w misce z posiekanym czosnkiem, cebulą oraz przyprawami. Całość dokładnie mieszamy.
  4. Kiedy ciasto wyrośnie jeszcze raz je zagniatamy i dzielimy je na  4-5 mniejszych porcji. Każdą z z nich lekko rozpłaszczamy i dodajemy mięsne nadzienie. Zawijamy farsz ciastem, tak aby nie wydostał się na zewnątrz. Następnie delikatnie rozwałkujemy każdy kawałek, nadając lekko okrągły kształt.
  5. Gotowe placki smarujemy rozkłóconym jajkiem i wkładamy do nagrzanego do 220°C piekarnika. Pieczemy ok. 20-25 minut.  

Zobacz też: TikTok pokazuje, że źle je przechowujesz. Trik, który przedłuży świeżość cytryn nawet o trzy tygodnie

Więcej o: