Racuszki z serem. Wyjątkowy deser, który zna każdy. Jak je przygotować?

Racuszki z serem pachnące i chrupiące, posypane cukrem pudrem, czasem z dodatkiem słodkiej śmietany zawsze smakują wyśmienicie. Poznaj sekret tego jak je przygotować.

Racuszki z serem to ulubione słodycze z dzieciństwa. Nieważne czy podawane były na ciepło, czy na zimno, zawsze cudownie smakowały. Są jednak receptury, które zaskoczą nas połączeniami i użytymi składnikami.

Racuchy z serem w wersji wegańskiej lub wegetariańskiej? Tak to możliwe!

Wszyscy kojarzymy, że racuchy z serem to m. in. właśnie ser czy drożdże, co w przypadku osób, które rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego, dyskwalifikuje ten deser. Tymczasem można takie przepisy zrekonstruować i np. ser zastąpić tofu, jajka – bananem, a zamiast krowiego mleka można użyć dowolnego mleka roślinnego. Drożdże da się zastąpić sodą oczyszczoną. I w ten oto sposób powstają racuszki w wersji wege. 

Puszyste racuchy z serem – czy można je zrobić bez drożdży?

Tak – i będą równie puszyste. Co więcej – robi się je znacznie szybciej, bo nie trzeba czekać aż ciasto wyrośnie. Jednym z takich przepisów dzielimy się poniżej. Do przygotowania potrzebujesz:

  • 800 g twarogu półtłustego,
  • 8 łyżek mąki pszennej,
  • 5 dużych jajek,
  • 6 łyżek cukru,
  • łyżka cukru waniliowego,
  • masło klarowane do smażenia.

Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę. Żółtka wymieszać z twarogiem, dodać cukier, cukier waniliowy i mąkę. Wymieszać, dodać pianę z białek i połączyć. Na patelni rozgrzać masło. Nakładać łyżką porcję ciasta i lekko rozpłaszczyć. Smażyć po obu stronach na złoty kolor. Odsączyć na ręczniku papierowym, posypać cukrem pudrem.

Zobacz wideo Racuchy z jabłkami i brzoskwiniami

Klasyczne racuszki drożdżowe z serem – coś co znamy i kochamy

Jeśli mowa już o domowej roboty deserach, to nie można zapominać o najbardziej tradycyjnym przepisie na racuszki drożdżowe z serem. Dobrze jest pamiętać, że modyfikacje przepisów zawsze są możliwe. Można np. użyć innej mąki niż pszenna, ksylitolu zamiast cukru itp. Ważne jest jednak, by mieć przepis bazowy, od którego wszystko się zaczyna. I tak potrzebne będą:

  • 3 szklanki mąki,
  • 1,5 szklanki ciepłej wody,
  • 50 g świeżych drożdży,
  • 3 łyżki cukru,
  • 2 łyżki oliwy,
  • szczypta soli,
  • masło klarowane lub olej do smażenia,
  • cukier puder.

Przesiać mąkę z solą. Zrobić wgłębienie, wlać wodę, dodać cukier i drożdże, dokładnie wymieszać. Zostawić 10-15 minut do wyrośnięcia – przykryć naczynie. Wlać olej i wymieszać – najlepiej drewnianą łyżką. Wyrabiać nią ciasto aż stanie się gładkie. Można też skorzystać z pomocy robota kuchennego. Zostawić do wyrośnięcia na około godzinę – ponownie naczynie przykryć. Smażyć na oleju, na który wykładamy ciasto łyżką, lekko rozpłaszczając.

Racuchy z serem białym z ciasta drożdżowego: czy są smaczne?

Tak – wszystko zależy od tego, czy lubimy smak ciasta drożdżowego albo czy nie mamy alergii. Szczęśliwie, kuchnia daje wiele możliwości na racuchy z serem białym i możemy wybierać takie przepisy, które sprostają nie tylko wymogom smakowym, ale też związanym z preferencjami żywieniowymi.

Racuchy z serem i jabłkami – kolejne pyszne połączenie

Owocowy akcent – zwłaszcza lekko kwaskowy – zawsze cudownie łączy się ze słodyczą. Racuchy z serem i jabłkami to pyszne drugie śniadanie lub deser. Wbrew pozorom, przygotowanie wcale nie jest czasochłonne.

Składniki, które będą potrzebne: szklanka mąki, łyżeczka proszku do pieczenia, 2 jajka, 2 łyżki cukru, łyżeczka cukru waniliowego, szczypta soli, olej, 1-2 kwaskowe jabłka (w zależności od wielkości), 250 g twarogu.

Przygotowanie:

  1. Białka oddzielić od żółtek i ubić na pianę.
  2. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym.
  3. Następnie dodać szczyptę soli, proszek do pieczenia, twaróg i mąkę. Wymieszać.
  4. Dodać pianę i delikatnie połączyć.
  5. Jabłka obrać, pokroić w kostkę i domieszać do ciasta.
  6. Na patelni rozgrzać olej, wykładać ciasto łyżką, lekko spłaszczając. Smażyć po obu stronach na złoty kolor.

Zobacz też: Racuchy - przepis na szybko. Będą puszyste i delikatne i to bez grama drożdży

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.