Pączki tradycyjne to nieodłączny element świętowania Tłustego Czwartku, który przypada w tym roku 16 lutego. To właśnie tego dnia w każdym domu pojawią się pączki tradycyjne w ilościach większych niż ma to miejsce w innych dniach w ciągu roku. Chociaż przepisów i sposobów na przygotowanie pączków jest mnóstwo to jedno jest pewne - są one wyjątkowo pyszne i wszyscy je uwielbiają. A jak jest u Was? Lubicie pączki i Tłusty Czwartek?
3
Rzaev /Shutterstock
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Przepis na pączki tradycyjne – sekret pysznych pączków zaczyna się od składników
Pączki tradycyjne to mocno kaloryczna przekąska. Mimo to każdy choć raz w roku powinien pozwolić sobie na małe co nieco w postaci pysznego, puszystego pączka. Przepis na pączki tradycyjne nie jest trudny, ale samo ich przygotowanie jest dość czasochłonne. Oczywiście, aby je przygotować wystarczą dobre chęci, ale przede wszystkim odpowiednio dobrane składniki, z których robimy drożdżowe ciasto na pączki. Tu właśnie tkwi sekret pysznych, pulchnych i wyjątkowo smacznych pączków. Na co należy zwrócić uwagę?
REKLAMA
Mąka – najlepsza będzie taka, której używa się do zrobienia ciasta drożdżowego, czyli mąka typu 500 – 650.
Masło – każde ciasto drożdżowe wymaga dodatku masła pomimo iż pączki są smażone na głębokim tłuszczu. Prawdziwe masło dodane do ciasta pomaga uzyskać sprężystość i odpowiedni smak.
Cukier – w tym przypadku sprawdzi się zwyczajny biały cukier.
Jajka – najlepsze będą jajka ekologiczne, ze sprawdzonych źródeł.
Drożdże – można użyć zarówno drożdży świeżych lub instant. To już zależy od Waszych preferencji. Należy jednak pamiętać, że ze świeżych drożdży trzeba przygotować rozczyn.
Mleko – najlepiej używać mleka o zwiększonej objętości tłuszczu. Dzięki temu ciasto będzie lepsze.
Spirytus – składnik, który sprawia, że rzucone na głęboki tłuszcz pączki nie nasiąkną olejem, ale będą się w nim pięknie smażyć. Można go zastąpić także innym wysokoprocentowym alkoholem, ale o neutralnym smaku np. wódką.
Pączki tradycyjne - przepis
Poniżej przepis na pączki tradycyjne, które są pyszne nie tylko w Tłusty Czwartek.
Składniki: 500 g mąki, 50 g masła, 100 g cukru, łyżka spirytusu, 5 żółtek, 50 g świeżych drożdży lub 20 g drożdży instant, szklanka mleka
Pączki tradycyjne krok po kroku:
W przypadku użycia świeżych drożdży należy przygotować rozczyn.
Rozpuszczamy masło, mleko i odstawiamy do wystygnięcia (powinny być lekko ciepłe).
Jajka ucieramy z cukrem na puszystą masę.
Dodajemy mąkę, rozczyn (lub drożdże instant), mleko, masło i zagniatamy. Następnie dodajemy spirytus i zagniatamy do momentu, aż ciasto zrobi się elastyczne.
Odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę.
Gdy ciasto wyrośnie przekładamy je na blat oprószony mąką i krótko wyrabiamy.
Ciasto dzielimy na 20 porcji, z każdej formujemy kulkę, rozpłaszczamy ją i na środek kładziemy łyżeczkę powideł. Ciasto zlepiamy dokładnie, aby nadzienie nie wypływało w trakcie smażenia.
Powstałe pączki ponownie należy przykryć do wyrośnięcia na 25 minut.
W garnku rozgrzewamy olej (w zależności od garnka może to być 1,5 – 2,5 litra) -zmniejszamy ogień i wkładamy pączki do garnka. Smażymy je przez ok. 2-2,5 minuty z każdej strony.
Zobacz wideo Pączki hiszpańskie - słodkie, wilgotne i mięciutkie
Tradycyjne pączki - bardzo stary przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie
Tradycyjne pączki według bardzo starego, ale sprawdzonego przepisu.
Potrzebne składniki: kilogram mąki pszennej + 1 łyżka, kieliszek spirytusu, 10 dag świeżych drożdży, marmolada, 15 dag cukru + 1 łyżka, olej do smażenia + smalec, 0,5 l mleka + 3 łyżki, szczypta soli, 7 żółtek, cukier waniliowy, jajko, 10 dag masła. Dzięki tym składnikom pączki będą wyśmienite.
Tradycyjny przepis na pączki: zrób je według znanej receptury
Poniżej tradycyjny przepis na pączki. Ten przepis gwarantuje, że będą udane i pyszne.
Przygotowanie rozczynu:
Drożdże, łyżkę mąki, 3 łyżki ciepłego mleka i łyżkę cukru mieszamy w wysokim naczyniu i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 15 minut. Żółtka, jajko, cukier oraz szczyptę soli ucieramy mikserem na puszystą masę, mleko grzejemy, aby było ciepłe (nie gorące) ,masło roztapiamy i lekko studzimy.
Do jajek wsypujemy mąkę i wlewamy mleko – mieszamy, dodajemy wyrośnięte drożdże, wyrabiamy, a następnie dodajemy roztopiony tłuszcz. Na koniec wyrabiania dodajemy spirytus, wyrabiamy jeszcze ciasto aż będzie odchodziło od rąk, przykrywamy je ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Gdy ciasto urośnie dwukrotnie rozwałkowujemy je na grubość 1 cm, wykrajamy krążki i nakładamy łyżeczkę marmolady. Pączki dokładnie zlepiamy i układamy łączeniem do dołu. Ponownie odstawiamy je do wyrośnięcia. Smażymy na dobrze rozgrzanym oleju z dwóch stron.
Pączki tradycyjne. Przepisy jak nadziewać pączki
Przepisów na tradycyjne pączki jest dużo i zapewne w każdym domu robi się je inaczej. Podpowiemy Wam jak nadziewać pączki, aby nadzienie nie wypływało w trakcie smażenia. Są 3 sposoby nadziewania:
Metoda 1:
Ciasto należy rozwałkować o połowę cieniej niż podaje przepis. Tniemy je na pasy. Na jednym pasie ciasta układamy po łyżeczce nadzienia w odstępach, przykrywamy drugim pasem ciasta, a następnie wycinamy pączki tak, aby nadzienie znajdowało się na środku. Upewniamy się czy boki są dobrze sklejone.
Metoda 2:
Na rozpłaszczony kawałek ciasta nakładamy łyżeczkę nadzienia, zlepiamy dokładnie ciasto nad nadzieniem, formujemy kulkę i odkładamy na oprószony mąką blat.
Metoda 3:
Nadziewanie po usmażeniu to najwygodniejsza metoda nadziewania pączków. Taki sposób nadziewania zajmuje mniej czasu i jest wygodniejszy. Do tej metody potrzebna jest specjalna szpryca z długą, cienką końcówką do nadziewania pączków.