Przepis na pampuchy. Przysmak z PRL-u wraca do łask. W każdym regionie ma inną nazwę, ale znają go wszyscy

Przepis na pampuchy, czyli nieco zapomniany przysmak z dzieciństwa, znów odzyskuje popularność. Te puszyste kluski były prawdziwym rarytasem, któremu nikt nie był w stanie się oprzeć. Jak je przygotować, by zaznać choćby namiastkę dawnych czasów? Podpowiadamy, jak przygotować pampuchy.

Przepis na pampuchy jest banalnie prosty. Aby je przygotować, nie musimy mieć żadnych specjalnych umiejętności. Co więcej, można podawać je na wiele różnych sposobów - zarówno z mięsem, jak i na słodko - więc zdecydowanie każdy znajdzie nadzienie dla siebie.

Zobacz wideo Pyzy drożdżowe, pampuchy, buły na parze [NA TROPIE SMAKU]

Przepis na pampuchy. Jak zrobić przekąskę znaną w całej Polsce?

Przepis na pampuchy jest niezwykle łatwy. Warto więc trzymać się go krok po kroku, by kluchy wyszły puszyste i mięciutkie. Czego potrzebujemy do przygotowania pampuchów?

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej,
  • 250 ml mleka,
  • 2 jajka,
  • 20 g drożdży,
  • 3 łyżki rozpuszczonego masła,
  • łyżka cukru,
  • szczypta soli.

Sposób przygotowania:

  1. Zaczynamy od rozczynu drożdżowego. Do naczynia wlewamy pół szklanki letniego mleka, dodajemy łyżkę cukru i mąki oraz rozkruszone drożdże. Całość mieszamy i odstawiamy na kilkanaście minut.
  2. Następnie w większej misce łączymy pozostałą mąkę, mleko, jajka i rozczyn. Zagniatamy dłonią i wlewamy roztopione ostudzone masło oraz sól. Łączymy składniki, a następnie gotowe ciasto przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy podwoi objętość, formujemy kule i odkładamy je na deskę, by kolejny raz wyrosło.
  3. Pampuchy gotujemy na parze przez kwadrans. Należy pamiętać, by nie wrzucać ich do garnka wszystkich jednocześnie, gdyż mogą się skleić. Doskonale smakują z dżemem, ale i z mięsem.

Pampuchy - jak nazywane są w innych regionach Polski?

Okazuje się, że w zależności od regionu, pampuchy mają całkiem inną nazwę. Na Podlasiu nazywane są parzakami, a na Śląsku buchtami. Z kolei wielkopolska wersja pampuchów to kluchy na łachu, lumpie lub z łacha. Na Lubelszczyźnie z kolei zjemy parowańce, a w Poznaniu pyzy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.