Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Gołąbki to jedno z najbardziej lubianych dań obiadowych - zarówno te w wersji wege, jak i klasycznej z mięsem. Smak to prawdziwa uczta dla zmysłów, jednak przygotowanie wiąże się aż z kilkoma etapami. Każdy z nich jest istotny, by efekt wręcz rozpływał się w ustach.
Gołąbki, czyli kapuściane zawijasy w kremowym sosie
Przepis na tradycyjne gołąbki to skarb każdego kucharza. Zazwyczaj opiera się na kilku etapach przygotowań - sparzaniu liści, mieleniu mięsa, przygotowywaniu farszu, zawijaniu go w liście warzywa, duszeniu lub pieczeniu i przygotowaniu sosu. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to spore wyzwanie, nie ma w tym nic trudnego - wystarczy dobra organizacja i przemyślane kroki.
Jeśli marzysz o perfekcyjnych gołąbkach, sporą uwagę należy poświęcić wykorzystywanym składnikom. Mięso powinno być świeże i najlepiej samodzielnie mielone, ryż mieć odpowiednią strukturę, kapusta jędrna i pozbawiona mankamentów, a pomidory czy passata na sos dojrzałe i pełne smaków. Warto pamiętać także o domowym bulionie, który podkreśli smak dania.
Zobacz wideo Przepis na gołąbki bez zawijania
Gołąbki - przepis na tradycyjne danie
Składniki:
- główka białej kapusty,
- 700 g mielonej łopatki wieprzowej,
- 1,5 szklanki bulionu,
- 50 g ryżu,
- cebula,
- łyżka oleju roślinnego,
- 2 łyżki przecieru pomidorowego lub koncentratu,
- sól,
- pieprz.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od przygotowania kapusty. Sparzamy liście - kapustę pozbawioną głąba wkładamy do wrzącej, osolonej wody lub odrywamy pojedyncze liście i parzymy partiami. Tak przygotowane warzywo odcedzamy po kilku minutach, osuszamy i pozbawiamy twardego końca - nerwu. Ważne, by nie porwać liści.
- Kolejnym krokiem jest farsz. Ryż gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Cebulkę drobno siekamy w kostkę i podsmażamy na oleju na złoty kolor, dodajemy do mięsa mielonego razem z ryżem. Całość doprawiamy i dokładnie masujemy dłońmi.
- Zawijanie gołąbków - w dłoni umieszczamy porcję farszu wielkości mandarynki. Rolujemy w walec, przekładamy na liść kapusty i zawijamy. Liść składamy jak krokiety - boki do środka i ciasno rolujemy, tak by farsz był ładnie opatulony.
- Czynność powtarzamy do wykorzystania farszu. Pozostałe liście kapusty układamy na dnie dużego garnka. Na nich ciasno umieszczamy nasze gołąbki - bez obaw mogą być ułożone warstwowo. Całość zalewamy bulionem połączonym z koncentratem pomidorowym.
- Tak przygotowane gołąbki gotujemy przez 1,5 godziny na małej mocy palnika.
- Całość dekorujemy świeżą zieleniną i serwujemy z ulubionymi dodatkami.