Jak usunąć plamy na obrusie? Po świątecznej uczcie przyda się kilka prostych trików

Plamy na obrusie to wręcz nieodłączny element rodzinnej uczty. O ile każdy stara się delikatnie nałożyć wybraną potrawę, o tyle zdarzają się drobne wpadki. Ślady po sałatce jarzynowej, krem z ciasta, plamy po żurku. Jak to wszystko usunąć bez szkody dla świątecznego obrusu? Wykorzystaj sprawdzone triki.
Zobacz wideo Przepis na chrupiący, domowy chleb

Poplamiony obrus to zmora niemal każdej gospodyni. Zwłaszcza jeśli na Wielkanocnym stole położyłaś cenną rodzinną pamiątkę po babci. Dlatego jeśli boisz się zniszczyć rodowy skarb, wykorzystaj sprawdzone, domowe triki

Jak usunąć plamy na obrusie? Domowe sposoby

Plamy na obrusie nie zawsze wymagają ostrych środków chemicznych. Wystarczy, że zadziałasz z dużym wyprzedzeniem. Pomocne są także domowe triki stosowane od lat. Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj plam. Każdą z nich należy potraktować inaczej. 

Ślady po sokach lub owocach najlepiej usunąć przy pomocy octowego roztworu. Ważne są proporcje, aby nie uszkodzić tkaniny. W tym celu do szklanki z wodą dodaj łyżkę octu, wymieszaj i skrop plamy. Potrzyj delikatnie, w razie potrzeby czynność powtórz dwukrotnie.

Tłuszcz najlepiej spiera się przy pomocy płynu do naczyń. Jednak zanim polejesz plamę, zwróć uwagę na kolor detergentu. Bywają sytuacje, kiedy tkanina potraktowana płynem wchłania barwę płynu, co tylko pogarsza sytuację. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie białego lub bezbarwnego środka myjącego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Święta, święta i po świętach. Domowe sposoby na poplamiony obrus

Jak usunąć trudne plamy ze świątecznego obrusu? Ślady po kawie lub herbacie usuniesz, korzystając z wody utlenionej. Polej zabrudzenia i odczekaj kilka minut. W razie konieczności powtórz czynność. Następnie wrzuć obrus do letniej wody, dodaj odrobinę proszku i upierz ręcznie ulubiony obrus. 

Po Wielkanocy często zdarzają się plamy po majonezie. W końcu ten dodatek ląduje nie tylko w sałatce jarzynowej, ale także w jajkach faszerowanych, czy wielu innych potrawach. Kiedy okaże się, że na obrusie pojawią się zabrudzenia, w pierwszej kolejności należy zamoczyć tkaninę w zimnej wodzie. Następnie wlej do wanienki nieco octu i zapierz plamy. Kolejnym krokiem jest ręczne pranie przy użyciu letniej wody i dowolnego proszku do prania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.