Co zrobić, żeby sernik nie opadł? Porady babci Halinki są sprawdzone od lat. Jej ciasto nigdy nie opada

Czasem mamy ochotę na coś słodkiego, ale w totalnie klasycznej odsłonie. Wówczas pieczemy ciasta. Jednak niektóre z nich są dosyć trudne, lub nie wychodzą tak dobrze jak oczekiwaliśmy. Dlatego nic dziwnego, że szukamy wskazówek, które odpowiedzą na pytanie co zrobić, żeby sernik nie opadł? Babcie dobrze wiedzą, jak się to robi.
Zobacz wideo Pyszny sernik baskijski

Pieczenie sernika to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Nic w tym dziwnego, udane ciasto musi być wilgotne i delikatne w środku, nie za słodkie i kremowe. Czasem ciężko sprostać tylu wymaganiom. Dlatego, jeśli zastanawiasz się co zrobić, żeby sernik nie opadł, porady babi Halinki będą niezawodne.

Idealny sernik, który nie opadnie? Ważne są składniki

Przepisów na domowy sernik jest tysiące. Jednak pomimo najszczerszych chęci i ścisłego trzymania się receptury, efekt nie zawsze powala na kolana. Częstym zjawiskiem jest zmiana wyglądu przyrządzanego wypieku. Kiedy jeszcze jest w piekarniku, widzimy, jak pięknie rośnie i mamy nadzieję, że tak już zostanie. Niestety po wyciągnięciu z pieca, ciasto traci objętość. Wówczas po głowie chodzi jedno pytanie, a mianowicie, co zrobić, żeby sernik nie opadł?

Babcia Halinka, która od lat wypieka różne pyszności, dobrze wie, jak temu zaradzić. Przede wszystkim zacznijmy od początku. Kluczowa jest odpowiednia temperatura składników. Zarówno ser, jajka jak i inne dodatki należy wcześniej wyciągnąć z lodówki nieco wcześniej.

Kolejna ważna rzecz to proporcje. Podana w przepisie ilość każdego z produktów powinna być ściśle przestrzegana co do grama. Zbyt dużo, lub zbyt mało sera, mąki, jajek, czy innego składnika może sprawić, że sernik opadnie tuż po upieczeniu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Opadający sernik. Zastosuj kuchenne triki

Jeśli jednak przestrzegaliśmy ściśle wybranego przepisu, a każdy ze składników miał temperaturę pokojową i mimo to sernik opadł, warto zastosowań triki kuchenne. Po pierwsze zwróć uwagę na to jak studzić domowy wypiek. Zaraz po upieczeniu nie wolno otwierać piekarnika. Zbyt duża różnica temperatur sprawi, że ciasto straci objętość, a nawet popęka. Na początku pozostaw sernik w piecu na 10 minut. Po tym czasie uchyl delikatnie drzwiczki i pozostaw do ostygnięcia. 

Kąpiel wodna to także sprawdzona metoda na udany sernik. Wystarczy podczas pieczenia na dolnej półce postawić pojemnik z wodą. Wówczas parująca woda nie tylko nawilży wypiek, ale sprawi, że ciasto nie opadnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.