Często cenne i pełne zdrowotnych właściwości produkty rosną nam pod nosem, a my żyjemy wiele lat w niewiedzy, że w ogródku posiadamy prawdziwy skarb. Lubczyk poza swoimi znakomitymi właściwościami aromatyzującymi jest również bardzo zdrową rośliną. Warto pomyśleć nad jego uprawą w domowym zaciszu. To prostsze niż mogłoby się wydawać.
Najważniejsze właściwości zdrowotne znajdują się przede wszystkim w korzeniu lubczyku. To tam znajduje się olejek, z którego w ziołolecznictwie chętnie korzystano. Działa on bowiem moczopędnie i rozkurczowo, dzięki czemu olejek z lubczyku uśmierza również bóle wynikające z kurczu mięśni, np. bóle miesiączkowe. Używany był również jako doskonały środek na wzdęcia oraz niestrawność.
Poza tym lubczyk przyspiesza przemianę materii, a co za tym idzie, wspomaga procesy chudnięcia. Dodatkowo usuwa nadmiar soli z organizmu oraz reguluje gospodarkę wodną. Warto więc uwzględniać go w codziennej diecie, szczególnie, że jest to o wiele zdrowsza alternatywa dla maggi czy kostek rosołowych i wegety.
Jeśli nie planujesz masowej produkcji leczniczych olejków lub przypraw, to w zupełności wystarczą ci dwie sadzonki. Można uprawiać je zarówno w ogródku, na balkonie, jak i w domu w doniczce. Ważne jednak, by zasadzić lubczyk jeszcze wiosną. Nasiona najlepiej kupić od sprawdzonego hodowcy, jednakże znajdziemy je również w każdym sklepie ogrodniczym. Na całe szczęście z uprawą lubczyku poradzi sobie każdy, nawet amatorzy ogrodnictwa. Roślina ta nie jest wymagająca, a dodatkowo jest bardzo wytrzymała na trudniejsze warunki pogodowe. Warto jednak zapewnić jej pół zacienione stanowisko i dbać o wilgotność gleby. W ten sposób możemy być pewni, że lubczyk będzie rósł jak szalony.
Można jednak, zamiast nasion użyć gotowych sadzonek, które ukorzenią się po wsadzeniu w ziemię. Jest to wskazane, jeśli zabieramy się za uprawę lubczyku po kwietniu.
Większość z nas do gotowania używa maggi lub kostki rosołowe. Tymczasem z tej niesamowitej rośliny, jaką jest lubczyk, można stworzyć własną przyprawę w płynie, która będzie aromatyczna i o wiele zdrowsza. Przygotujesz ją w mgnieniu oka, a potrzebne ci będą:
Lubczyk dokładnie mielimy, przekładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy zioła przez około 20 minut, a następnie dokładnie odciskamy lubczyk przez gazę. Do zlanej z gotowania wody dodajemy wszystkie przyprawy i wylewamy na rozgrzaną patelnię, gdzie na małym ogniu podsmażamy mieszankę do momentu, gdy przyprawa zacznie gęstnieć. Powstały ekstrakt studzimy i przelewamy do słoiczków. Będzie to doskonała opcja do zup, sosów i gulaszu. Smacznego!
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl