Najlepszy domowy sposób na mole spożywcze. Od samego zapachu szkodniki uciekną gdzie pieprz rośnie

Mole spożywcze to istne utrapienie. Często zdarza się je przynieść do domu wraz z zakupami, a te potrafią uprzykrzać życie przez kolejne tygodnie. Jak skutecznie się ich pozbyć? Istnieje domowy środek, który rozprawi się ze szkodnikami raz na zawsze.

Mole spożywcze żywią się przede wszystkim produktami suchymi, dlatego też najczęściej spotykamy je w kaszach, mąkach, makaronach, a także herbatach i kawach. Niestety, gdy te już raz znajdą się w kuchni lub spiżarni, możemy mieć pewność, że walka będzie żmudna. Są na to jednak sprawdzone sposoby. Ten domowy specyfik odstraszy mole raz na zawsze.

Ten specyfik to prawdziwy hit

Czy istnieje sprawdzony sposób na mole spożywcze okupujące twoje szafki kuchenne? Na całe szczęście tak, i wcale nie jest to środek trudny do zrobienia. Przygotowany w domowych warunkach będzie o wiele zdrowszy niż dostępne w sklepach repelenty, oraz bardziej skuteczny niż np. taśmy przyklejane na wewnętrzną stronę drzwiczek. Istnieje bowiem zioło, którego piękna woń nie podoba się kuchennym szkodnikom, a jest to lawenda. Najlepiej zaopatrzyć się w wysokiej jakości olejek lawendowy, jednak to nie wszystko. Warto połączyć siły kilku składników, by stworzyć intensywną mieszankę.

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Wodę łączymy z octem w stosunku 1:1, a do tego dodajemy kilka kropel olejku eterycznego. Jeśli nie posiadamy lawendowego, sprawdzi się również goździkowy lub sosnowy. Domowy środek przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy wyczyszczone uprzednio szafki. Warto również dodatkowo zawiesić w szafkach i szufladach woreczki z suszoną lawendą, a tą łatwo hodować we własnym ogródku, czy na balkonie. Od teraz mole spożywcze będą omijać miejsca spryskane naturalnym odstraszaczem szerokim łukiem.

Użyj również tych liści. Mole już nigdy nie zagoszczą w słoikach

Innym zapachem, który odstrasza mole spożywcze jest aromat liści laurowych. Ta ledwo wyczuwalna dla człowieka woń, jest dla szkodników bardzo nieprzyjemna. Z tego powodu najlepiej włożyć po jednym liściu laurowym do każdego słoika z produktami suchymi. Nie trzeba się jednocześnie obawiać, że wpłynie to negatywnie np. na smak lub zapach ryżu, herbaty, czy innych produktów. Jeśli nie chcemy mimo tego wkładać listków przyprawy bezpośrednio do słoików i opakowań, można rozłożyć je na półkach i w szufladach.


Dobrym pomysłem będzie też wbicie w pomarańcze goździków. Ten świąteczny klasyk wydziela niezwykle intensywny zapach, który również odstrasza mole spożywcze. Dla nas zaś jest to z reguły przyjemna woń, kojarząca się na dodatek z ciepłym okresem świąt Bożego Narodzenia. Lepiej pamiętać wówczas, by nie zostawić cytrusów w szafce na zbyt długo. Nikt nie chciałby dokładać sobie pracy, koniecznością uprzątnięcia zepsutych owoców

Zamiast tego można również wsypać do słoiczków ziarna ziela angielskiego, goździki i kminek. Taka mieszanka pozostawiona w szafce również skutecznie rozprawi się ze szkodnikami, dla których aromat będzie wręcz nieznośny. Warto jednak najpierw przejrzeć wszystkie suche produkty, które przechowujemy oraz dokładnie wyczyścić kuchnie. W połączeniu z nowymi zapachami, mole spożywcze będą już tylko przykrym wspomnieniem.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.