Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym. Jak modlić się z bliskimi w świąteczny poranek? [FRAGMENT BIBLII]

Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym z najbliższymi to nieodłączny element celebrowania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w naszych domach. Uroczyste śniadanie spożywane przy stole wielkanocnym to wyjątkowa chwila, na którą wiele osób czeka z niecierpliwością. Wspólne dzielenie się jajkiem i odmówienie modlitwy to wstęp do świętowania najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym.

Modlitwa na śniadanie wielkanocne 2024 - jak przystąpić do uroczystego śniadania?

Modlitwa na śniadanie wielkanocne - zgodnie z tradycją - powinna być prowadzona przez gospodarza domu. W Wielkanoc zasiadamy z najbliższymi do uroczystego śniadania, będącego wstępem do celebrowania jednego z najważniejszych świąt w Kościele. Stół wielkanocny powinien być odpowiednio udekorowany.

Zobacz wideo Zajączki z serwetek ozdobią każdy wielkanocny stół!

Tradycyjnie na wielkanocnym stole kładziemy biały obrus, a na nim - baranka. Baranek z chorągiewką, symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa, powinien być położony na owsie lub rzeżusze. Szczególne miejsce na stole wielkanocnym zajmuje święconka, którą zanosimy do kościołów w Wielką Sobotę. Każdy element święconki ma przypisaną określoną symbolikę i pełni ważną rolę, ale to jajko jest tym pokarmem, którym dzielimy się z naszymi domownikami.

Poświęcone jajko kładziemy na talerzu i każdy z domowników bierze do ręki jeden kawałek. Spożywając jajko, składamy sobie nawzajem życzenia wielkanocne, a następnie zasiadamy do wspólnego śniadania. W wielu rodzinach śniadanie wielkanocne poprzedzone jest wspólną modlitwą i odczytaniem fragmentu Pisma Świętego.

Modlitwa do śniadania wielkanocnego - fragment Biblii

Modlitwa do śniadania wielkanocnego powinna zacząć się od znaku krzyża. Modlitwę prowadzi gospodarz domu. Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym nie może obejść się bez odczytania fragmentu Biblii, który mówi o wydarzeniach, które aktualnie celebrowane są w Kościele. Może być to np. fragment Ewangelii według św. Jana (J 20, 1-9):

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: "Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono". Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych.

Śniadanie wielkanocne modlitwa 2024 - przed i po posiłku

Jaką modlitwę odmówić na śniadaniu wielkanocnym? Odpowiednia będzie prośba o błogosławieństwo dla rodziny:

Pobłogosław Boże nas i te dary, które z Twojej dobroci mamy spożywać. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwę tę można odmówić trzymając w ręku święconkę, w której nie może zabraknąć:

  • jajka;
  • mięsa;
  • soli;
  • babki wielkanocnej;
  • chrzanu.

Po skończonym posiłku można odmówić następującą modlitwę:

Dziękujemy Ci Wszechmogący Boże za wszystkie dobrodziejstwa Twoje i za ten posiłek, który z ręki Twojej przyjęliśmy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa na wielkanocne śniadanie w osobistych intencjach

Modlitwa na wielkanocne śniadanie może być poświęcona różnym intencjom. Modlitwa do zmartwychwstałego Chrystusa może odwoływać się do naszych osobistych próśb. Często podczas wspólnej modlitwy wspominamy naszych najbliższych, których brakuje przy wielkanocnym stole. Śniadanie wielkanocne to dobra okazja do modlitwy nie tylko za zmarłych, ale także za wszystkie osoby, które odgrywają ważną rolę w naszym życiu.

Przy okazji śniadania wielkanocnego można odmówić tzw. modlitwę pięciu palców. Jest to modlitwa ułożona przez papieża Franciszka, która charakteryzuje się prostą, łatwą do zapamiętania formułą. Może być ona dobrym sposobem na włączenie dzieci do wspólnej modlitwy. Jak wygląda modlitwa pięciu palców? Każdy palec charakteryzuje określone osoby. Zgodnie z tą zasadą:

  • kciuk - oznacza modlitwę za bliskich;
  • palec wskazujący - oznacza modlitwę za wychowawców;
  • palec środkowy - oznacza modlitwę za rządzących;
  • palec serdeczny - oznacza modlitwę za słabych i cierpiących;
  • mały palec - oznacza modlitwę za siebie.

Modlitwę na wielkanocne śniadanie należy zakończyć znakiem krzyża, po którym można przystąpić do spożywania wielkanocnych potraw.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.