Zauważyłeś czarne muszki na pomidorach? Uważaj to groźny pasożyt! Wiemy, jak go zwalczać

Wysianie, czy posadzenie pomidorów to tylko pierwszy krok do uzyskania bogatych plonów. Przed tobą długa droga oparta na codziennym doglądaniu roślin i nie tylko. W ostatnim czasie coraz częściej można zaobserwować czarne muszki na pomidorach. Nie każdy wie, że owady szkodzą roślinie i są po prostu pasożytami. Dlatego nie zwlekaj i pozbądź się niechcianych gości.
Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Samodzielna uprawa pomidorów nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Obecnie w całym kraju jest susza i samo podlewanie dużej liczby roślin wiąże się ze sporym wysiłkiem. Jednak to nie jedyne wyzwanie. Liście żółkną, a w niektórych przypadkach można zauważyć czarne muszki na pomidorach, choć są malutkie, to mogą wyrządzić krzywdę sadzonkom i nie doczekasz się plonów.

Czarne muszki na pomidorach, co to takiego i jak z tym walczyć?

Kiedy wokół rośliny coś fruwa, to raczej nie wpadasz w panikę, bo w końcu to naturalne, że w ogrodzie jest sporo owadów. Jeśli jednak zauważyłeś, że w ostatnim czasie pojawiły się czarne muszki na pomidorach, to nie lekceważ tego zjawiska. Maleńkie owady przebywające w sporych skupiskach to po prostu mszyce. Choć nie są muchami, to jednak występują zarówno w wersji bezskrzydłej jak i skrzydlatej stąd sprawiają wrażenie jakby nagle nad sadzonkami lub już na pędach pojawiła się chmara muszek. 

Mszyce mają różne barwy, często spotykanym gatunkiem są osobniki niemal niewidoczne o przezroczystym, lekko zielonkawym zabarwieniu. W ogrodach możesz spotkać również czarne, białe, żółte, brązowe, a nawet różowe szkodniki. Żywiąc się roślinami, doprowadzają do zaburzeń wzrostu, braku owoców lub nawet częściowego obumarcia.

Jeśli chcesz w bezpieczny i ekologiczny sposób pozbyć się mszyc z pomidorów. Zrób domowy oprysk, a niechciani goście znikną i przestaną dręczyć twoje uprawy. Poniżej znajdziesz przepis preparat, który zrobisz w kilka minut.

Składniki:

  • łyżeczka sody oczyszczonej,
  • litr wody,
  • pół łyżeczki oleju.

Do dozownika wlej wodę i wsyp sodę. Dokładnie wymieszaj, aż się rozpuści. Wlej olej, zakręć i potrząśnij kilka razy. Precyzyjnie spryskaj łodygi i liście pomidorów. Czynność powtórz co dwa lub trzy dni, aż mszyce całkowicie znikną. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Muszki na pomidorach? Skąd się wzięły dziwne, białe owady

Kiedy wokół pomidorów zaczynają krążyć inne, białe muszki, to dokładnie przyjrzyj się ich budowie. Niepozorne owady to nic innego jak mączlik, który atakuje różne warzywa oraz rośliny ozdobne i pojawiają się od maja do września. Najbardziej polubiły ogórki oraz pomidory, dlatego zachowaj czujność i pozbądź się ich, zanim zniszczą roślinę.

Mączlik to pasożyt, który kształtem przypomina nieco mola spożywczego, posiada bardziej zaokrąglone skrzydełka o białym zabarwieniu. Żerują na spodniej stronie liści, gdzie składają jaja, a ich usuwanie bywa kłopotliwe. Domowy sposób na walkę z mączlikiem to napar tytoniowy. Wystarczy 100 g tytoniu zalać litrem wrzątku i odstawić na noc. Kolejnego dnia rozcieńczyć wodą w stosunku 1:2 i zrobić oprysk.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.