Te produkty spożywcze podrożeją w 2024 roku. Polakom mocno oberwie się po kieszeni. "Branża pod ścianą"

Nowy rok przyniesie wiele zmian w finansach Polaków. Spodziewać się możemy nie tylko wzrostu płacy minimalnej, ale i cen żywności. Co podrożeje najbardziej? Specjaliści wskazują, że będą to produkty pierwszej potrzeby.

Ceny w polskich sklepach już dziś nie nastrajają do rozrzutności i dużych zakupów. W przyszłym roku borykać będziemy się jednak nie tylko ze skutkami inflacji, ale i możliwej likwidacji zerowego VAT-u na żywność. Co w wózku sklepowym może okazać się najdroższe? Jeśli ekonomiści szacują prawidłowo, więcej zapłacimy za kilka grup produktów spożywczych.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Inflacja będzie rosła. Dużo zależy od tego, co postanowi nowa władza

Te produkty spożywcze lada moment zdrożeją. Szykuje się wietrzenie portfeli

"Dynamika wzrostu cen w 2024 r. wyniesie 6,1 proc. wobec 15,3 proc. w tym roku. To wyraźny spadek, ale nadal dość wysokie tempo wzrostu", wyjaśnił w rozmowie z portalem money.pl dr Jakub Olipra, analityk z Credit Agricole. Według prognoz więcej w przyszłym roku zapłacimy m.in. za pieczywo, owoce oraz mięso. Chleb już dziś w niektórych piekarniach ma horrendalnie wysokie ceny. Wiąże się to zarówno z kosztami prowadzenia przedsiębiorstwa, jak i stale rosnącą ceną mąki.

Analitycy przewidują, że najbardziej podrożeją owoce. Szacuje się, że wzrost cen wyniesie ok. 10 proc. O osiem procent podrożeje pieczywo. Ceny mięsa wzrosną o siedem procent, a napojów bezalkoholowych, warzyw i nabiału - o pięć procent. Jest jednak spora szansa, że mniej zapłacimy za oleje i tłuszcze. "Na światowym rynku spadają ceny oleju roślinnego", wskazuje dr Olipra. 

Podwyżki cen jedzenia w 2024 r. "Branża pod ścianą"

"Pewne jest, że taniej już było i nie ma mowy, że cokolwiek będzie tańsze. Wszystko idzie w górę - od płacy minimalnej, po ceny paliw i energii. Mamy świadomość, że trzeba więcej płacić rolnikom za mleko, a to jeden z najważniejszych czynników w kosztach produkcji. O taniej żywności powinniśmy powoli zapominać", Agnieszka Maliszewska, dyrektor zarządzająca Polskiej Izby Mleka. W 2024 r. prawdopodobnie powróci 5-procentowy podatek VAT na żywność, co w ocenie analityków Credit Agricole podbije ceny o ok. 4 punkty procentowe.

"Ceny tak poszybowały, że spada popyt lub klienci szukają tańszych zamienników. Nie ma jednak pola do mocnego wzrostu cen detalicznych, a ma wrócić jeszcze 5-proc. VAT na żywność. Branża stoi pod ścianą", konkluduje na łamach money.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.