Pasztet na wielkanocnym stole. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Pasztet to już nie tylko danie z mięsa i podrobów, ale także wegetariańskie propozycje na wielkanocny stół. Z czego jeszcze można go robić? Jaki powinien być dobry pasztet?

Co to jest pasztet? Skąd się wziął w naszym menu?

Co to jest pasztet? Potrawa ta jest na tyle popularna, że rzadko zadajemy sobie takie pytania. Według definicji ze Słownika PWN jest to ''potrawa z kilku gatunków duszonego lub gotowanego mięsa i podrobów, które się miele i zapieka''. Prosta definicja, coraz częściej rodzi problemy: zdarza się przecież, że kupujemy lub sami robimy pasztet z cukinii, innych warzyw lub kasz. 

Intuicyjnie wiemy, co to jest pasztet, ale niewielu z nas zna jego pochodzenie. Okazuje się, że takie dania jadano już w starożytnym Rzymie. W praktyce tradycję wypiekania pasztetów przejęliśmy z Francji. Szczególnie dużą wagę przywiązywano do tego rodzaju potraw na dworze Ludwika XIV, który promieniował na całą Europę. Wzorowali się na nim polscy magnaci - także w zakresie sztuki kulinarnej. Sam Jan III Sobieski, król Polski, miał być wielkim zwolennikiem kuchni francuskiej i pasztetu. 

Czy pasztet to mięso? Tradycyjna wersja dania

Często zastanawiamy się nad tym, co tak faktycznie stanowi o wyjątkowej popularności tego dania. Czy pasztet to mięso, czy też należy szczególnie dużo uwagi zwrócić na inne składniki? Spotyka się różne opinie. Zwykle do jakości i rodzaju mięsa przykłada się dużą wagę - chodzi zwłaszcza o to, żeby w pasztecie znalazły się wątróbki, które nadadzą mu specyficzny smak. Panuje też przekonanie, że dobrą konsystencję zapewnia pasztetowi dodatek tłustego mięsa. Można jednak zrobić to inaczej - choćby dzięki udziałowi moczonej w bulionie bułki. Wśród licznych podpowiedzi, które można usłyszeć od osób robiących pasztety, jest zachęta do odpowiedniego wyrobienia masy mięsnej przed włożeniem jej do piekarnika. Podobno dobrze wyrobiona struktura to podstawa udanego wypieku pasztetu!

Zobacz wideo Pasztet z jajek idealny na Wielkanoc [HAPS VEGE]

Czy pasztet można piec z cukinii? Bezmięsne pasztety

Okazuje się, że nawet rezygnując z jedzenia mięsa, można delektować się doskonałym smakiem tego popularnego dania. Czy pasztet można piec z sera, soczewicy, ciecierzycy lub cukinii? Oczywiście, że tak. Nie da się oczywiście ukryć, że pomiędzy tymi produktami a wersją mięsną pojawią się różnice w smaku. Pasztet zrobiony z cukinii może jednak być ciekawą alternatywą dla wersji mięsnej, ale trzeba go dobrze doprawić. Oregano, czosnek i papryka wpłyną na smak, zaś zastosowanie żółtego sera i kaszy manny pomoże dostosować konsystencję. Okazuje się jednak, że można pokusić się o jeszcze bardziej niecodzienny przepis na pasztet i zrobić go z białego sera. W tym przypadku nie ma jednak mowy o pieczeniu - masę chłodzi się, polegając na żelatynie. 

Czy pasztet można mrozić?

Przygotowania do Wielkanocy mają to do siebie, że bardzo często zdarza nam się kupić zbyt dużą ilość jedzenia. Wszystko jest bardzo smaczne, ale wprost nie damy rady zjeść już ani kawałka. Czy pasztet można mrozić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Odpowiednio przygotowany pasztet może być mrożony nawet przez trzy miesiące. Należy zacząć od odpowiedniego porcjowania potrawy. Używamy do tego foliowych woreczków. Po włożeniu pasztetu każdy z nich należy przygnieść tak, żeby usunąć zbędne w tym przypadku powietrze. 

Zobacz też: Jak dobrze wykorzystać mięso, które zostało z rosołu? Mamy kilka prostych i pysznych patentów!

Więcej o:
Copyright © Agora SA