Farsz do jajek na Wielkanoc, czyli ważna jest tradycja
Jedzenie jajek na Wielkanoc to niezwykła tradycja, kultywowana przez Chrześcijan szczególnie w okresie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dlaczego jajko jest tak istotne w tej religii? Najważniejsza jest oczywiście jego symbolika, a ta w przypadku jajka nawiązuje do życia, jakie wyznawcy tej religii zawdzięczają zmartwychwstaniu, które dokonało się za pośrednictwem Jezusa Chrystusa. Jajko zatem to niejako znak będący przejściem z ciemności grzechu do życia. Dawniej jajko symbolizowało przejście od starego do nowego, zatem wskazywało na Stary Testament (skorupka) i Nowy Testament (żółtko). Bez względu jednak na znaczenie, jajka smakują szczególnie właśnie w okresie Wielkanocnym, zatem warto zadbać o to, aby w tym czasie i nasze podniebienia zaznały wyjątkowych doznań smakowych. Jaki zatem farsz do jajek na Wielkanoc będzie właściwy? Wszystko oczywiście zależy od naszych preferencji smakowych. Warto jednak spróbować wykonać, m.in. taki:
- Farsz z dodatkiem tuńczyka - oczywiście na bazie żółtek, majonezu, musztardy i tuńczyka z dodatkami, jakie uwielbiamy, czyli m.in. rzodkiewki, szczypiorku, kukurydzy czy suszonych pomidorów.
- Farsz z szynką i rzeżuchą, czyli znakomite połączenie symboliki świąt Wielkanocnych, podczas których oba te składniki odgrywają znaczącą rolę, a my kojarzymy je właśnie szczególnie z tym czasem.
- Farsz na bazie pieczarek i cebulki - podsmażonych wcześniej na masełku i połączonych z żółtkiem i majonezem, doprawionych do smaku solą i pieprzem, na pewno nie odejdzie w zapomnienie na długi czas.
Jaki farsz do jajek, czyli klasyka zawsze w cenie
Zastanawiając się nad tym, jaki farsz do jajek wykonać posiadając niewielkie zasoby produktów w lodówce, co więcej, wiedzę o tym, że ma nas odwiedzić ktoś znajomy i to nie tylko na Wielkanoc, pamiętajmy o tym, że klasyka wykonania jest zawsze w cenie. Jeśli nie mamy czasu i szczególnych umiejętności kulinarnych, wystarczy, że zgromadzimy jajka, majonez, musztardę, sól, pieprz, szczypiorek lub rzodkiewkę oraz odrobinę słodkiej papryki, a na pewno uda nam się przyrządzić ucztę, o jakiej nasze podniebienie będzie pamiętało jeszcze długo. Jak wykonać klasyczny farsz do jajek? Oto przepis:
- Jajka gotujemy na twardo, przekrawamy na pół i wydrążamy z nich żółtka.
- Żółtka ucieramy z majonezem, łyżeczką musztardy, solą, pieprzem oraz odrobina słodkiej papryki.
- Przygotowanym farszem napełniamy białka i dekorujemy rzodkiewką oraz szczypiorkiem.
Zobacz też: Jajka z chrzanem: numer 1 na wielkanocnym stole!
Zobacz wideo Przepisy wielkanocne - na ciasta i galaretkowe jajka!
Z czym jajka faszerowane? To może w koszulkach
Z czym można przygotować jajka faszerowane? Okazuje się, że ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia i preferencje smakowe. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku faszerowanych jaj oprócz smaku farszu, liczy się również finezyjność i pomysłowość wykonania tego rodzaju przekąski. Może zatem spróbować wykonać jajka faszerowane w koszulkach? Wyglądają obłędnie, a i smakują wyjątkowo. Zatem, do dzieła:
- ważny jest wybór odpowiednich jaj - takich bez pęknięć i dziurek - oraz właściwe gotowanie produktów, aby nie były zbyt luźne. Odpowiednio dobrane jaja wkładamy do wrzącej, osolonej wody na ok. 10 min, jednak gotujemy na niewielkim ogniu, aby nie poobijały się o siebie
- ugotowane jajka, po przestygnięciu, przekrawamy na połówki, wydrążamy środek w postaci białka oraz żółtka i łączymy w dowolnej konfiguracji smakowej, np. z majonezem, musztardą, solą, pieprzem, podsmażonymi pieczarkami, cebulką oraz koperkiem czy pietruszką
- przygotowanym farszem napełniamy skorupki i wypełnianą stronę zanurzamy w rozmąconym jajku oraz bułce tartej
- tego rodzaju jajeczne schabowe można podawać z chrzanem i posypane szczypiorkiem
Co na farsz do jajek, czyli postawmy na kolor
Zastanawiając się, co będzie odpowiednie na farsz do jajek, można z pełną premedytacją stwierdzić, że wszystko. Jak się okazuje, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i preferencje, które podpowiadają nam nasze kubki smakowe, chociaż w tym ostatnim zakresie warto raz na jakiś czas spróbować czegoś nowego. Dlaczego zatem nie postawić na kolorowy farsz do jajek? Poniżej kilka inspiracji:
- Jajka z farszem buraczano-koperkowym, do ich wykonania potrzebujemy: 6 jajek, 3 łyżki ćwikły, świeży koperek, jogurt naturalny gęsty, sól czosnkową i pieprz. Po ugotowaniu jajek żółtka wydrążamy i łączymy z jogurtem oraz doprawiamy solą i pieprzem. Farszem napełniamy białka i ozdabiamy koperkiem.
- Jajka z farszem szpinakowym z awokado. Do ich przygotowania przygotowujemy: 4 jajka na twardo, miąższ wydrążony z awokado (4 łyżki), 4 łyżki twarogu, 2 łyżeczki szpinaku rozmrożonego lub garść świeżego baby, 2 łyżeczki soku z cytryny, sól i pieprz oraz por do dekoracji. Po ugotowaniu jajek wydrążamy żółtka, przekładamy do miski i blendujemy z pozostałymi składnikami oprócz pora. Przygotowanym farszem napełniamy białka i dekorujemy.
- Jajka z farszem z oliwek i kawioru. Potrzebujemy: 6 jajek ugotowanych na twardo, 1 czerwoną cebulę, 2 łyżki oliwek bez pestek, sól i pieprz, 1 łyżeczkę czarnuszki oraz 4 łyżeczki czarnego kawioru z jesiotra. Ugotowane żółtka przekładamy do miseczki i blendujemy razem z oliwkami, czarnuszką, solą i pieprzem. Przygotowanym farszem napełniamy białka i ozdabiamy odrobina kawioru.
Zobacz też: Jajka faszerowane łososiem na Wielkanoc: najlepsze przepisy