Bakłażan zwany jest także gruszką miłości i należy - podobnie jak ziemniak - do rodziny psiankowatych. Należy pamiętać o tym, że bakłażana nie wolno spożywać na surowo, gdyż grozi to problemami z przewodem pokarmowym wywołanymi przez obecność solaniny. Doskonale za to smakuje przygotowany na grillu, pieczony lub smażony. Właściwa obróbka termiczna jest kluczem w uzyskaniu idealnego smaku tego warzywa. Nieodpowiednio przyrządzony bakłażan może mieć gorzki i mało apetyczny smak.
Część osób zastanawia się, czy przed przyrządzeniem należy pozbawić bakłażana skórki? Otóż nie jest to konieczne. Można to zrobić np. po upieczeniu warzywa - wtedy będzie to zdecydowanie łatwiejsze do wykonania. Zdecydowanie jednak w każdym wypadku należy bakłażana dokładnie umyć przed przystąpieniem do obróbki. Jeśli mamy zamiar przygotowywać go w formie plastrów, wtedy warto przed pieczeniem lub smażeniem obsypać je delikatnie solą, aby puściły sok. Uzyskają w ten sposób zdecydowanie lepszą strukturę - mniej gąbczastą.
Jak już wyżej wspomniano, bakłażan przed podaniem musi zostać poddany odpowiedniej obróbce termicznej. Upieczony w piekarniku staje się doskonałą bazą do pasty. Wraz z nim należy upiec także inne składniki warzywnej pasty: czerwoną i żółtą paprykę, cebulę. Przed włożeniem do piekarnika warzywa myjemy, kroimy na mniejsze cząstki, skrapiamy oliwą oraz obsypujemy ulubionymi przyprawami. Pieczemy około pół godziny, temperatura 180°C, grzanie góra-dół. Po upieczeniu studzimy warzywa, a w tym czasie sparzamy pomidora i podsmażamy na oliwie dwa ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Wszystkie składniki razem blendujemy na gładką masę i pasta jest gotowa do spożycia.
Zobacz też: Ajvar - pasta z pieczonej papryki nie tylko do pieczywa [PRZEPIS]
Jeśli chcesz do swojego menu włączyć bakłażana, to najprostszym sposobem jest przyrządzenie go w formie zapiekanki. Bakłażan faszerowany mięsem mielonym jest nie tylko daniem efektownym i sycącym, ale też posiadającym wiele wartości odżywczych. Jego przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności ani zbyt wiele czasu.
Składniki: 4 bakłażany, 800 g mięsa mielonego (szynka, łopatka itp.), cebula, parmezan, 2-3 ząbki czosnku, koncentrat pomidorowy, olej, sól, pieprz, słodka papryka, świeża natka pietruszki
Przygotowanie:
Bakłażan doskonale nadaje się na grilla. Można go dodać do szaszłyków lub piec samodzielnie. Nim przystąpimy do przygotowywania bakłażana pieczonego, należy umyć warzywo, pozbyć się końcówek i pokroić go na talarki, plastry lub kostki w zależności od potrzeby. Tak naszykowany warto lekko posolić, aby puścił sok i stracił gąbczastą strukturę. Można także lekko natrzeć go olejem, co doda mu miękkości i soczystości. Bakłażan na grillu to świetny dodatek do mięs, jak i samodzielna potrawa.
Zobacz też: Cukinia z grilla- sprawdź szybki przepis na majówkę