Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych
Mojito to koktajl na bazie alkoholu, którego receptura powstała na Kubie. Podstawą niezbędną do jego przygotowania jest biały rum.
Rum jest napojem o wysokim stężeniu alkoholu (w granicach 37,5%). Wytwarzany jest ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej lub melasy. Popularność tego trunku w rejonie Kuby jest bezpośrednią konsekwencją kolonizacji, ale też dużej ilości plantacji trzciny cukrowej na wyspie.
Stanowi on podstawę do przygotowania orzeźwiającego koktajlu, jakim jest mojito. Jego historia prawdopodobnie sięga XVI wieku, kiedy to angielski korsarz Francis Drake miał w zwyczaju popijać alkohol uzyskany na bazie trzciny cukrowej z dodatkiem soku z cytryny oraz świeżej mięty. Właśnie ten napój uznaje się za pierwowzór współczesnego mojito. Różnił się on od znanego nam koktajlu jakością alkoholu - w napoju Drake'a używana była tafia, czyli tani rum, który wywarzano "na szybko" bez leżakowania.
Wraz z rozwojem techniki destylacji rumu zaczęły powstawać coraz lepsze gatunkowo trunki. Biały rum po raz pierwszy uzyskany został z dużą dozą prawdopodobieństwa na Barbadosie. Coraz większa popularność rumu przyczyniła się do większego zainteresowania mojito, które obecnie jest jednym z najbardziej znanych drinków na całym świecie.
Mohito pochodzi z Kuby, na której zawsze panuje piękna, upalna pogoda. Nie dziwi więc, że drink ten ma za zadanie przede wszystkim pozwolić poczuć choć przez chwilę orzeźwienie. Połączenie schłodzonego alkoholu z sokiem z limonki i świeżą miętą bardzo dobrze się do tego nadaje. Dlatego jeśli planujesz letnią imprezę w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę opcję przygotowania dla gości orzeźwiającego drinka mohito, który posmakuje każdemu.
Przepis na mojito jest dość łatwy w przygotowaniu, pod warunkiem, że mamy wszystkie niezbędne składniki, a także podstawowe akcesoria barmańskie. Potrzebne będą:
Limonkę należy sparzyć wrzątkiem, porządnie wyszorować i pokroić na 8 części. 3 cząstki wrzucamy do wysokiej szklanki do koktajli. Następnie dodajemy liście mięty. Całość ugniatamy razem muddlerem barmańskim. Gdy poczujemy aromat mięty, wtedy dodajemy odrobinę cukru. Następnie do szklanki należy dodać pokruszony lód (prawie do pełna - zostawiamy około 1,5 cm wolnej przestrzeni). Wlewamy około 40-50 ml białego rumu, a pozostałą przestrzeń dopełniamy wodą mocno gazowaną. Całość mieszamy dokładnie długą łyżeczką. Drinka warto udekorować, zawieszając cząstkę limonki na brzegu szklanki i dodając gałązkę mięty.
Powyżej zaprezentowano podstawowy przepis na mojito. Jest on dość prosty i nie wymaga skomplikowanych dodatków. Jednak jak w przypadku każdego koktajlu możemy sobie pozwolić na niewielkie odstępstwa od receptury. W składzie mojito mogą znaleźć się np. także świeże owoce sezonowe, jak maliny, jagody czy truskawki. Można także przygotować wersję niezawierającą alkoholu.
Z różnych przyczyn wiele osób decyduje się na abstynencję, co sprawia, że nie mogą one delektować się smakiem tradycyjnego mojito. Ale czy na pewno? Otóż można przygotować mojito bezalkoholowe, w którym biały rum zastąpimy napojem gazowanym. Uzyskany smak będzie bardzo podobny do oryginalnego mojito, tylko pamiętajmy, by wówczas znacząco zmniejszyć ilość dosypywanego cukru, gdyż napoje gazowane mają sporą ich ilość w swoim składzie.
Zobacz też: Jak zachować resztki szampana, by nie traciły właściwości? Pomoże trik z łyżką