Bigos to jedno z najbardziej klasycznych dań kuchni polskiej. Jego przygotowanie nie należy do najłatwiejszych - wymaga kilku dni pracy. Jak przyrządzić idealny bigos? Andrzej Grabowski podpowiada, jakie składniki powinny znaleźć się w tym wyśmienitym, staropolskim daniu.
Ja bardzo lubię gotować
- przyznaje aktor i dodaje, że najbardziej lubi gotować dania kuchni staropolskiej. Jego ulubioną potrawą jest bigos, ale, jak podkreśla, nie taki, jakie jadało się na dworcach autobusowych w PRL-u, tylko taki prawdziwy, gotowany przez kilka dni. Poza tym przyznaje, że przyrządza świetny pasztet oraz kotlety mielone, czyli krakowskie sznycle i kapustę.
Gotowanie to jedna z pasji Andrzeja Grabowskiego. Aktor nie ukrywa, że całkiem dobrze mu to wychodzi.
Jestem dość dobrym kucharzem.
Pierwszą, fundamentalną kwestią w przygotowywaniu bigosu jest dobranie odpowiednich proporcji mięsa i kapusty. Andrzej Grabowski dodaje takie same ilości kapusty, co mięs i wędlin. Oprócz tego, w bigosie aktora znajdują się grzyby, jabłka i jarzyny: marchew, pietruszka, seler i pomidor.
Bardzo ważnym składnikiem w bigosie autorstwa aktora jest czerwone wino, które dolewa do potrawy pod koniec jej gotowania. Kiedy dodaje się alkohol, nie powinno się już gotować, aby nie wyparował.
Aktor żartobliwie puentuje swój przepis:
i nie przesadzać z tym winem, bo lepiej je wypić
Aktor opisuje swoje danie w wywiadzie:
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl